Jednou vetou

Južnému Sudánu hrozí ďalší hladomor

Sudánske ženy čakajú na prevzatie potravinovej pomoci počas distribúcie ICRC v regióne Leer v Južnom Sudáne

foto: TASR/AP

Južný Sudán je po viac než štyroch rokoch občianskej vojny a neúspešných prímeriach blízko ďalšieho hladomoru. Vyhlásili to v pondelok humanitárne skupiny, ktoré cituje agentúra Reuters.

Takmer dve tretiny obyvateľstva tohto najmladšieho štátu sveta, ktorý vyhlásil nezávislosť od Sudánu v roku 2011, bude tohto roku potrebovať potravinovú pomoc na odvrátenie hroziaceho hladomoru a podvýživy.

Charitatívne organizácie sa pripravujú na dosiaľ „najťažší rok“ v juhosudánskej histórii. „Situácia je extrémne nestabilná, možno už čoskoro budeme svedkami ďalšieho hladomoru. Predpovede sú neúprosné. Ak ich budeme ignorovať, budeme čeliť stupňujúcej sa tragédii,“ povedal Serge Tissot z Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Krajina bohatá na ropu – rozdelená etnickým konfliktom

Podľa prieskumu, ktorý vypracovala táto organizácia, je ohrozených až 5,3 milióna obyvateľov, teda 48 percent obyvateľstva Južného Sudánu. FAO hodnotí tamojšiu krízovú situáciu tretím a štvrtým stupňom na päťstupňovej škále.

Táto na ropu bohatá africká krajina je rozdelená etnicky motivovaným konfliktom od konca roka 2003, keď sily lojálne prezidentovi Salvovi Kiirovi začali bojovať proti stúpencom jeho prepusteného námestníka Rieka Machara.

Svoje domovy museli opustiť už štyri milióny ľudí, čo predstavuje najväčšiu utečeneckú krízu v Afrike od rwandskej genocídy v roku 1994. Očakáva sa, že počet utečencov do konca roka dosiahne tri milióny. Viac ako milión z nich prijala Uganda. Mnohí obyvatelia utiekli tiež do Sudánu, Kene, Etiópie, Konžskej demokratickej republiky a Stredoafrickej republiky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia