Jednou vetou

K dvom samovražedným útokom v Kábule za prihlásil Islamský štát

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Teroristická organizácia Islamský štát (IS) sa prihlásila k zodpovednosti za dva pondelkové samovražedné útoky v afganskej metropole Kábul, ktoré si vyžiadali 25 obetí vrátane novinárov. Zranenia utrpelo najmenej 45 ľudí, informovala o tom agentúra AP.

Medzi obeťami dvoch pondelkových samovražedných útokov v afganskej metropole Kábul je pravdepodobne až sedem novinárov, informovala agentúra DPA. Podľa aktualizovaných údajov agentúry AP zahynulo celkovo 25 ľudí a zranenia utrpelo najmenej 45 ďalších. Agentúra AFP potvrdila smrť svojho fotografa Šáha Maraího.

Miestna televízia 1TV potvrdila smrť dvoch svojich reportérov.

Podľa ministerstva zdravotníctva zahynul taktiež reportér miestneho spravodajského portálu ToloNews Mohammad Túchí, ako aj reportér Rádia Slobodná Európa (RFE) Ebadulláh Hananzáí.

Šéf Bezpečnostného výboru afganských novinárov (AJSC) pre DPA uviedol, že o život prišlo celkovo sedem novinárov, „jeden z AFP, jeden z RFE, dvaja z 1TV, jeden z ToloNews a dvaja z miestnej rozhlasovej stanice Mašál“.

K útokom došlo vo štvrti Šašdarak, kde sa nachádzajú budovy tajnej služby, ministerstva obrany i Severoatlantickej aliancie.

Prvý atentátnik sa odpálil na motorke pri budove tajnej služby. O zhruba 15 minút neskôr, keď sa na mieste útoku zhromaždili ľudia vrátane novinárov, sa tam odpálil druhý atentátnik. „Bombový atentátnik sa prestrojil za novinára a odpálil sa v dave,“ uviedla AFP citujúc políciu.

K útokom sa bezprostredne nikto neprihlásil. Podľa agentúry AP v Kábule v minulosti útočili skupiny ako Taliban a Islamský štát.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia