Jednou vetou

K útoku na autobus s koptskými pútnikmi v Egypte sa prihlásil Islamský štát

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Teroristická organizácia Islamský štát (IS) sa prihlásila k zodpovednosti za streľbu na autobus s koptskými pútnikmi v strednom Egypte, ktorá si vyžiadala v piatok najmenej sedem obetí na životoch. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a AP. Podľa rôznych zdrojov ďalších sedem až devätnásť ľudí utrpelo pri útoku zranenia.

Terčom útoku skupiny ozbrojencov bol autobus na ceste ku Kláštoru sv. Samuela Vyznávača v egyptskej provincii Minjá. Vozidlo, ktoré útočníci zastavili a začali doň strieľať, podľa vyjadrenia miestneho biskupa viezlo koptských kresťanov vracajúcich sa z návštevy kláštora do mesta Sawhág.

„Tí, ktorí vykonali tento útok… sú bojovníkmi Islamského štátu,“ uviedla spriaznená propagandistická agentúra Amák vo vyhlásení rozoslanom prostredníctvom komunikačnej aplikácie Telegram. Egyptská štátna televízia medzitým informovala, že bezpečnostné sily prenasledujú útočníkov na úteku.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí zverejnil na Twitteri vyhlásenie, v ktorom vyjadril „hlboký zármutok“ nad stratou životov a zaželal „skoré uzdravenie“ zraneným. Páchateľov útoku označil za „zradcov snažiacich sa narušiť pevnú súdržnosť krajiny“ a zároveň „potvrdil odhodlanie pokračovať v úsilí bojovať proti teroristickej temnote“.

Sencovv: Protestnú hladovku som prežil, nemajte príliš veľké obavy

Koptskí kresťania sú v Egypte v posledných rokoch opakovane vystavovaní násiliu. Teroristické útoky na koptské kostoly v Káhire, Alexandrii a Tantá z decembra 2016 a apríla 2017 si vyžiadali približne 100 obetí na životoch z ich radov a mnoho zranených.

V Egypte žije zhruba osem miliónov koptov, ktorí tak tvoria desať percent z celkového počtu obyvateľov krajiny. Odkedy sa v Káhire ujala moci islamistická a neskôr druhá, armádou podporovaná vláda, cítia sa Kopti oveľa viac ohrození a množia sa správy o útokoch a vyháňaní koptských rodín z ich dedín.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia