Jednou vetou

K útoku v Liege sa prihlásil Islamský štát

Belgická špeciálna jednotka na mieste streľby v belgickom meste Liege 29. mája 2018

foto: TASR/AP

Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) v stredu večer oznámila, že muž, ktorý zabíjal v utorok v belgickom meste Liege, bol "vojakom kalifátu". Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Útok v Liege si vyžiadal tri obete na životoch – dve policajtky a jedného okoloidúceho. Útočníka Benjamina Hermana neskôr zastrelili zásahové jednotky v blízkosti strednej školy, kde vzal jednu zo zamestnankýň za rukojemníčku.

Federálna prokuratúra okrem toho potvrdila, že Herman je podozrivý aj vraždy, ktorá bola spáchaná v noci z pondelka na utorok v meste On. Tento prípad sa zatiaľ vyšetruje osobitne.

Belgickí vyšetrovatelia sa snažia zistiť, či útočník z Liege konal sám

IS prostredníctvom svojej tlačovej agentúry Amák v krátkom vyhlásení uviedol, že útok v Liege bol reakciou na výzvy tejto militantnej skupiny na útoky v krajinách, ktoré sú členmi medzinárodnej koalície bojujúcej proti IS. Vyšetrovanie utorkového útoku v Liege sa teraz sústreďuje na zisťovanie, či útočník konal sám. Informovala o tom hovorkyňa belgickej federálnej prokuratúry Wenke Roggenová. Dodala, že páchateľ mal zrejme v úmysle spôsobiť ešte väčšiu skazu.

Zdôraznila, že belgické úrady prípad vyšetrujú ako „teroristickú vraždu“ a pokus o teroristickú vraždu. Muž počas svojho vyčíňania niekoľkokrát zakričal „Alláhu akbar“, teda „Alah je najväčší“, a v minulosti bol v kontakte so zradikalizovanými osobami. Informácie o týchto kontaktoch sú z rokov 2016 a 2017 a pochádzajú od federálnej polície v Liege a tajnej služby, ale odvtedy neboli potvrdené.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia