Jednou vetou

K vzniku kosovskej armády dochádza napriek obavám NATO

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

foto: TASR/AP

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg vyjadril v piatok ľútosť nad skutočnosťou, že poslanci kosovského parlamentu schválili návrhy zákonov umožňujúce transformáciu bezpečnostných síl krajiny na armádu. Udialo sa tak aj napriek obavám NATO, upozornil Stoltenberg.

„Inštitúcie v Kosove oznámili prijatie troch zákonov, ktoré iniciovali proces premeny kosovských bezpečnostných síl. Je mi ľúto, že toto rozhodnutie bolo prijaté napriek obavám, ktoré vyjadrilo NATO. Premena kosovských bezpečnostných síl je v zásade záležitosťou Kosova, rozhodli sme sa však jasne povedať, že tento krok je veľmi zle načasovaný,“ uviedol šéf Aliancie v správe pre médiá.

Kosovský parlament schválil vytvorenie armády

Podľa jeho slov NATO podporuje rozvoj bezpečnostných síl Kosova, avšak v rámci ich súčasného mandátu. Po zmene tohto mandátu bude musieť Severoatlantická rada (najvyšší politický orgán NATO) opätovne preskúmať úroveň angažovanosti Aliancie v kosovských bezpečnostných silách.

Stoltenberg spresnil, že NATO je prostredníctvom misie KFOR aj naďalej viazané na zaistenie bezpečného prostredia v Kosove a stability v širšej oblasti západného Balkánu.

Pašinjan: Arménsko sa po voľbách nebude usilovať o vstup do NATO

„Všetky strany musia zabezpečiť, že toto rozhodnutie nebude ďalej zvyšovať napätie v regióne. Všetci zodpovední politickí činitelia v regióne sa musia zamerať na pokrok v reformách a na dialóg. Opakujem svoju výzvu, aby Priština a Belehrad zostali pokojní a zdržali sa akýchkoľvek vyhlásení alebo krokov, ktoré by mohli viesť k eskalácii napätia,“ uviedol Stoltenberg.

NATO podľa neho aj naďalej podporuje dialóg medzi Belehradom a Prištinou, ktorý prebieha pod patronátom Európskej únie, čo považuje za jediné trvalé politické riešenie pre tento región.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia