K zostreleniu ruskej stíhačky v Sýrii sa prihlásili džihádisti

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Povstalci džihádistickej aliancie Haját Tahrír aš-Šám, ktorá patrí pod Front an-Nusra, sa prihlásili k zodpovednosti za sobotňajšie zostrelenie ruského stíhacieho lietadla Su-25 nad územím sýrskej provincie Idlib.

Informoval o tom denník The Washington Post, ktorý citoval vyhlásenie jedného z povstaleckých veliteľov, že ruské lietadlo bolo zostrelené za pomoci prenosného protilietadlového systému v čase náletov na mesto Sarakíb v provincii Idlib. Zostrelenie ruského lietadla veliteľ označil za akt pomsty svojich ľudí.

Zostrelenie ruskej stíhačky potvrdilo v sobotu aj ruské ministerstvo obrany. K incidentu došlo v sobotu, keď ruská stíhačka vykonávala hliadkovanie nad zónou deeskalácie Idlib. Pilot po zásahu svojho lietadla stihol svoju základňu informovať, že sa musí katapultovať v oblasti ovládanej povstalcami sýrskeho džihádistického Frontu an-Nusra. Počas bojov s nimi pilot prišiel o život.

Po zostrelení stíhačky podnikli ruské lietadlá v oblasti útoku hromadný nálet, pričom použili vysoko presné zbrane – okrídlené rakety triedy Kalibr. Potvrdilo to podľa agentúry Interfax ruské ministerstvo obrany, podľa ktorého pri nálete prišlo o život viac ako 30 príslušníkov Frontu an-Nusra.

Môže vás zaujímať

Šéfa spravodajskej služby vinia zo zlyhania v spojitosti s útokmi na Srí Lanke