Jednou vetou

Kábulom otriasla mohutná explózia, terčom bolo stretnutie duchovných

Bezpečnostní pracovníci blokujú cestu po bombovom útoku 4. júna 2018 v Kábule

foto: TASR/AP

Útok samovražedného atentátnika na stretnutí afganského najvyššieho duchovného orgánu v Kábule si podľa aktualizovaných informácií agentúry DPA vyžiadal najmenej sedem mŕtvych a deväť zranených. Duchovní na svojom zhromaždení tesne pred útokom vydali fatvu, ktorá v súlade s islamským právom zakazuje samovražedné útoky.

Náboženská rada Ulamá, ktorú tvoria moslimskí duchovní, vzdelanci a ďalšie osobnosti náboženského a právneho systému, vydala fatvu na svojom zhromaždení v Kábule za účasti približne 2000 svojich členov.

Bývalý väzeň Talibanu, Kanaďan Boyle, bude podmienečne prepustený

Rada naliehala na všetky strany – afganské vládne sily, fundamentalistické hnutie Taliban i ďalších militantov v krajine, aby zastavili boje a dohodli sa na prímerí. Vyzvala tiež na mierové rokovania. „My, náboženská rada Ulamá, vyzývame Taliban, aby pozitívne reagoval na mierovú ponuku afganskej vlády, aby sa predišlo ďalšiemu krviprelievaniu v krajine.“

Ako upozornila agentúra AP, išlo o prvé takéto stretnutie svojho druhu. Písomné vyhlásenie, ktoré prečítal jeden z členov rady, konštatuje, že obeťami vojny v Afganistane sú tamojší muži, ženy aj deti. „Prebiehajúca vojna v Afganistane je ilegálna a nemá žiadne základy v (islamskom) práve šaría,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Po skončení zmieneného zhromaždenia odpálil samovražedný útočník nálož pri východe z veľkého tradičného stanu, kde sa stretnutie konalo.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia