Jednou vetou

Kalifornčanov sužujú ich životunebezpečné teploty

Ilustračné foto. Foto: pixabay.com

Kým americký štát Texas stále zápasí s povodňami spôsobenými tropickou búrkou Harvey, Kaliforniu trápia horúčavy. Americká Národná meteorologická služba vydala v pondelok pre tento štát varovanie pred veľkými horúčavami. Trvať majú najmenej do stredy.

„Do polovice týždňa zahalí južnú Kaliforniu vlna sparnej horúčavy, ktorá zvýši riziko požiarov a pravdepodobne zlomí mnohé teplotné rekordy,“ informoval denník Los Angeles Times.

Vysoké teploty zasiahli Kaliforniu už cez uplynulý víkend a majú ešte porásť. Najhoršie na tom majú byť vnútrozemské údolia, kde má teplota vystúpiť nad 45 stupňov Celzia. V meste Palm Springs namerali 46,7 stupňa už v nedeľu.

Podľa Los Angeles Times môžu niektoré miesta prekonať aj desaťročia staré rekordy. Napríklad pre mesto Fresno meteorológovia predpovedajú 42 stupňov Celzia. Tak teplo tam bolo naposledy v roku 1924.

Najteplejšie má byť v Údolí smrti, kde sa očakáva až 50 stupňov Celzia. Hoci pre toto turisticky známe miesto sú horúčavy bežné, aj tam padajú rekordy. Júl tam bol najteplejším mesiacom za posledných 100 rokov, s priemernou teplotou 41,9 stupňa Celzia. Najteplejšie pritom bolo 7. júla, a síce až 52,7 stupňa Celzia.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre