Jednou vetou

Kambodža pod tlakom: Desiatky krajín ju vyzvali k nezávislým voľbám

Opozičný líder kambodžskej Národnej strany záchrany Kem Sokha (v strede) sa modlí pred budhistickými mníchmi.

Foto: TASR/AP

Celkovo 45 krajín vyzvalo v stredu Kambodžu, aby obnovila rozpustenú opozičnú stranu, prepustila jej uväzneného lídra a zaistila, aby júlové parlamentné voľby boli nezávislé a regulárne. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.

Príslušné vyhlásenie zverejnil Nový Zéland v mene skupiny 45 krajín zahŕňajúcej aj USA, Nemecko, Austráliu a Britániu. Uvádza sa v ňom, že predchádzajúci optimizmus ohľadne vývoja v Kambodži „nahradilo hlboké znepokojenie“ nad zhoršením situácie v oblasti dodržiavania občianskych a politických práv v tejto krajine juhovýchodnej Ázie.

V stanovisku, ktoré bolo predstavené v Rade OSN pre ľudské práva (UNHRC) so sídlom v Ženeve, skupina 45 štátov sveta vyzvala kambodžskú vládu, aby obnovila činnosť hlavnej opozičnej Kambodžskej strany národnej záchrany (CNRP) a vrátila do parlamentu všetkých jej poslancov. Kambodžský najvyšší súd vlani v novembri CNRP rozpustil, čo medzinárodné spoločenstvo odsúdilo. Okrem toho súd zakázal desiatkam poslancov strany politickú činnosť na päť rokov.

Rozhodnutie súdu prišlo po tom, bol vlani v septembri zadržaný vodca CNRP Kem Sokha. Ten je obžalovaný z vlastizrady a zároveň obvinený z toho, že s podporou USA plánoval zvrhnúť vládu autoritárskeho premiéra Hun Sena. Opozičný politik všetky obvinenia popiera. V prípade usvedčenia mu hrozí až 30 rokov väzenia.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených