Kambodžskú aktivistku odsúdili na 2 roky za hodenie topánky do billboardu

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Kambodžskú aktivistku odsúdili na dva roky väzenia za hodenie topánky do bilbordu vládnucej strany. Oznámila to v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá. Aktivistka Sam Sokha vlani v apríli zverejnila na Facebooku video, na ktorom vidno, ako hádže sandál na pútač s podobizňou kambodžského premiéra Hun Sena. Záznam sa rýchlo rozšíril po internete.

Kambodžské úrady na Sam Sokha vydali zatykač pre urážku verejného činiteľa a podnecovanie k diskriminácii. Aktivistka následne ušla do susedného Thajska, kde jej Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) udelil štatút utečenca. Thajské orgány ju však v januári tohto roka zatkli preto, že zostala v Thajsku aj po skončení platnosti víz. Nasledujúci mesiac ju deportovali späť do Kambodže. Tamojší súd jej vo štvrtok vymeral dvojročný trest odňatia slobody a pokutu vo výške päť miliónov kambodžských rielov (približne 1000 eur). Sudca tak potvrdil trest, ktorý už predtým dostala v neprítomnosti.

Aktivistka sa počas procesu za svoj čin ospravedlnila, lebo dúfala, že k nej bude súd zhovievavejší. Napokon však dostala ten istý trest, ktorý jej vymerali v neprítomnosti v čase jej pobytu v Thajsku. Prípad vzbudil v zahraničí veľkú pozornosť. Viaceré medzinárodné organizácie kritizovali Kambodžu za potláčanie disentu a Thajsko za porušovanie práv utečencov.  Autoritársky premiér Hun Sen vládne v Kambodži už 33 rokov a podľa kritikov sa čoraz viac uchyľuje k diktátorským praktikám.

Môže vás zaujímať

Mogheriniová kritizuje odklad prístupových rokovaní s Albánskom a S. Macedónskom