Jednou vetou

Kambodžský opozičný líder Sam Rainsy vyzval po voľbách na protesty

Sam Rainsy

foto: TASR/AP

Kambodžský exilový opozičný líder Sam Rainsy vyzval na pokojné protesty po nedeľných parlamentných voľbách v krajine, ktoré označil za podvodné s vopred očakávaným výsledkom.

Agentúra AP pripomína, že voľby vyhrala vládnuca Kambodžská ľudová strana (CPP), čo umožní premiérovi Hun Senovi, ktorý je na jej čele už 33 rokov, vykonávať ďalšie päťročné funkčné obdobie.

Rainsy uviedol v Paríži, kde žije, že „je to bezvýznamné víťazstvo, lebo (Hun Sen) vyhral bez žiadneho skutočného vyzývateľa…pred voľbami rozpustil jedinú dôveryhodnú stranu“.

I keď sa volebného boja zúčastňovalo 20 politických strán, tú najpopulárnejšiu z nich – Kambodžskú stranu národnej záchrany (CNRP) – minulý rok najvyšší súd rozpustil.

Toto populárne a štrukturálne organizované opozičné zoskupenie malo šancu byť pre CPP reálnym vyzývateľom, jeho líder Kem Sokha bol však obžalovaný z vlastizrady.

Trump pohrozil ochromením činnosti vlády

Je obvinený, že s podporou Spojených štátov plánoval zvrhnúť vládu autoritárskeho premiéra Hun Sena. V prípade usvedčenia mu hrozí až 30 rokov väzenia. Opozičný politik všetky obvinenia popiera a vyzýval na bojkot volieb.

Podľa Rainsyho boli obyvatelia zastrašovaní a nútení ísť voliť, pričom všetci dôveryhodní pozorovatelia odmietli monitorovať volebný proces, ktorý bol od začiatku sfalšovaný. Pozorovateľov na voľby nevyslali Spojené štáty, Európska únia ani Japonsko.

Podľa údajov štátnej Národnej volebnej komisie sa volieb zúčastnilo 82,2 percenta z registrovaných voličov. Hun Sen je pôvodne odpadlík od komunistických Červených Kmérov a v roku 1979 pomohol zvrhnúť v Kambodži genocídny režim. Je najdlhšie slúžiacim premiérom na svete.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína