Jednou vetou

Kanada uvalila sankcie na 17 Saudskoarabov spájaných s vraždou Chášukdžího

Jamal Chášukdží

foto: TASR/AP

Kanada vo štvrtok oznámila, že sa rozhodla uvaliť sankcie na 17 Saudskoarabov spájaných s vraždou saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, ktorého zabili 2. októbra na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule.

Sankcionovaným zmrazia aktíva na území Kanady a zabráni sa im tiež v cestách do tejto krajiny. Terčom opatrení sú jednotlivci, ktorí sa „podľa názoru kanadskej vlády 2. októbra 2018 podieľali alebo spolupodieľali na protizákonnom zabití novinára Džamála Chášukdžího“, uviedla kanadská ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

Ottawa zároveň vyzvala na „transparentné a prísne“ objasnenie okolností Chášukdžího vraždy. Dodala, že vysvetleniam, ktoré v tejto veci ponúkol Rijád, „doposiaľ chýba konzistentnosť i dôveryhodnosť“.

Proti dohode s Macedónskom protestovali v Solúne stovky stredoškolákov

„Vražda Džamála Chášukdžího je ohavná a predstavuje nehanebný útok na slobodu prejavu všetkých jednotlivcov,“ povedala Freelandová pred nadchádzajúcim summitom skupiny G20 v argentínskom Buenos Aires, kde sprevádza kanadského premiéra Justina Trudeaua.

„Tento prípad nie je uzavretý… zodpovední za vraždu Džamála Chášukdžího musia čeliť spravodlivosti,“ dodala ministerka.

Džamál Chášukdží, ktorý bol pôvodne blízky saudskoarabskému kráľovskému dvoru, no neskoršie sa stal kritikom vplyvného korunného princa Muhammada bin Salmána, žil v dobrovoľnom exile v USA a písal články pre denník Washington Post.

Babiš mladší v e-maile napísal, že ho „čaká nedobrovoľný psychiatrický zákrok“

Zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra však neskôr priznala, že bol zámerne zavraždený a rozštvrtený.

Zodpovednosť za vraždu sa neoficiálne pripisuje saudskoarabskému korunnému princovi Muhammadovi. Saudskoarabskí činitelia však označujú vraždu za svojvoľnú operáciu agentov, ktorí prekročili svoje právomoci.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia