Jednou vetou

Kanada vyzvala Čínu na okamžité prepustenie dvoch občanov

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Kanadská vláda vyzvala v piatok čínske orgány, aby "bezodkladne" prepustili na slobodu dvoch Kanaďanov, ktorých zadržali tento mesiac po tom, ako bola v Kanade zatknutá vysokopostavená predstaviteľka čínskeho technologického gigantu Huawei. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Sme hlboko znepokojení tohtomesačným svojvoľným zadržaním dvoch Kanaďanov čínskymi orgánmi a vyzývame na ich bezodkladné prepustenie,“ uviedla vo vyhlásení kanadská ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová.

V Lotyšsku verejnili zväzky KGB, sú v nich expremiér i šéf najvyššieho súdu

Kanaďania zadržaní v Číne boli identifikovaní ako bývalý diplomat Michael Kovrig a podnikový konzultant Michael Spavor. Podľa Pekingu sú obaja podozriví z „aktivít v rozpore s čínskym zákonom o národnej bezpečnosti“.

Postup čínskych orgánov je však podľa AP vnímaný ako zjavná odveta po nedávnom zatknutí Meng Wan-čou, finančnej riaditeľky a dcéru zakladateľa spoločnosti Huawei, v kanadskom Vancouveri.

Meng v súčasnosti čaká na výsledok vydávacieho konania do Spojených štátov, kde je obvinená z podvodu súvisiaceho s možným porušením sankcií uvalených Spojenými štátmi na Irán.

V spojitosti s vraždou škandinávskych turistiek zatkli ďalších 9 ľudí

Až do ukončenia konania nesmie opustiť Kanadu, proti čomu Čína protestuje a žiada jej okamžité prepustenie.

Kanada podľa vyhlásenia Freelandovej v danom prípade „nebude robiť ústupky“, pokiaľ ide o dodržiavanie zásad právneho štátu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia