Jednou vetou

Kanaďania hlasujú v tesných voľbách; Trudeau dúfa, že si udrží moc

Kanadskí voliči smerujú do volebnej miestnosti počas parlamentných volieb v Dartmouthe, v štáte Nové Škótsko 21. októbra 2019

foto: TASR/AP

Kanaďania začali v pondelok hlasovať v parlamentných voľbách. Prieskumy verejnej mienky naznačujú vznik menšinovej vlády, keďže hrozí, že Liberálna strana Kanady premiéra Justina Trudeaua príde o väčšinu, alebo dokonca o moc. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Liberáli a konzervatívci, vedení Andrewom Scheerom, pravdepodobne dosiahnu také tesné výsledky, že nebude možné určiť víťaza. Odborníci označujú tieto voľby za jedny z najtesnejších v novodobých dejinách Kanady.

Hlasovacie miestnosti sa otvorili o 13.00 h SELČ v provincii Newfoundland a Labrador na východe Kanady, keďže sa nachádza v prvom zo šiestich časových pásiem krajiny. Hlasovacie miestnosti v ďalekej západnej provincii Britská Kolumbia budú otvorené ešte v utorok do 04.00 h SELČ, hoci prvé výsledky sa očakávajú už v pondelok od 01.00 h SELČ.

Akt sabotáže v Kanade: Do lesa sa zrútilo 30 gondol lanovky

Približne 27,4 milióna oprávnených kanadských voličov vyberá 338 členov parlamentu po napätej a niekedy až nenávistnej predvolebnej kampani. Tá trvala približne 40 dní.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú takmer dokonalú vyrovnanosť v preferenciách voličov. Ani liberáli, ani konzervatívci – strany, ktoré vedú Kanadu od vzniku konfederácie v roku 1867 – nezískajú podľa predpovedí dostatočnú podporu voličov na to, aby si zaistili nadpolovičnú väčšinu kresiel v parlamente.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi