Jednou vetou

Kanadský parlament hlasoval proti obnoveniu vzťahov s Iránom

Ilustračné foto

pixabay.com

Kanadská vláda zmenila v utorok svoj dlho proklamovaný cieľ zlepšovať vzťahy s Iránom, keď v parlamente podporila opozičný návrh požadujúci, aby Ottawa okamžite zastavila "všetky rokovania alebo diskusie" o obnovení diplomatických vzťahov s Teheránom. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

Návrh predložený konzervatívnym poslancom Garnettom Genuisom takisto odsúdil Irán „za jeho pretrvávajúcu podporu terorizmu po celom svete“ a iránskeho najvyššieho duchovného lídra ajatolláha Alího Chameneího za výzvu na genocídu židovského národa.

Návrh tiež žiada okamžité prepustenie všetkých Kanaďanov a kanadských obyvateľov s trvalým pobytom v Iráne, ktorí sú zadržiavaní v iránskych väzniciach.

Čítajte viac: V Iráne slávnostne otvorili nové jadrové zariadenie na výrobu centrifúg

„Dnešné hlasovanie odsudzujúce tento režim a vyhlásenie islamských revolučných gárd za teroristickú jednotku bolo historické,“ uviedol konzervatívny poslanec a tieňový minister zahraničných vecí Erin O’Toole.

Liberálna poslankyňa Pamela Goldsmithová-Jonesová konštatovala, že prístup Kanady k Iránu je dôkladne koordinovaný so spojencami a zameriava sa na sledovanie kanadských záujmov a podporovanie hodnôt krajiny. „Ide hlavne o sledovanie konzulárnych prípadov a podporu a ochranu ľudských práv,“ povedala Goldsmithová-Jonesová počas debaty v parlamente.

Bývalý konzervatívny premiér Stephen Harper prerušil diplomatické vzťahy s Iránom v septembri 2012, keď uzatvoril kanadské veľvyslanectvo v Teheráne a vyhostil iránskych diplomatov z Ottawy, pripomína DPA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia