Jednou vetou

Kanadský premiér bráni opatrenia na obmedzenie počtu azylantov

Kanadský premiér Justin Trudeau

foto: TASR/AP

Kanadský premiér Justin Trudeau obhajuje zákon, ktorý ľuďom nepovolí žiadať v Kanade o azyl, ak už oň predtým požiadali v USA alebo iných "bezpečných" krajinách. Informovala o tom v noci na piatok agentúra AP.

Uvedené opatrenie kanadský parlament zahrnul do návrhu štátneho rozpočtu, ktorý predstavil tento týždeň. Kanadská vláda vyčlenila na najbližších päť rokov v prepočte takmer 782 miliónov eur na posilnenie ochrany hraníc a zrýchlenie procesu vybavovania žiadostí o azyl.

Kanadský premiér vylúčil zo svojej vládnucej strany dve exministerky

Trudeau v stredu novinárom povedal, že v Kanade žiada o azyl veľa utečencov a preto je potrebné zabezpečiť, aby na jej územie prichádzali legálnym spôsobom.

„Vynakladáme na to preto viac prostriedkov a snažíme sa tiež zabezpečiť, aby bol (azylový) systém spravodlivý pre každého,“ povedal Trudeau, ktorého vyjadrenia priniesol webový portál National Observer.

Zásahy do kanadských volieb zo zahraničia sú „veľmi pravdepodobné“

Od začiatku roku 2017 prišlo podľa úradov do Kanady viac ako 41.000 žiadateľov o azyl, ktorí tam nevstúpili cez oficiálne hraničné prechody. Mnohí pritom prichádzajú z územia susedných Spojených štátov a následne žiadajú v Kanade o azyl.

Tých, ktorí sa pokúšajú vstúpiť do Kanady z USA cez oficiálne priechody, kanadské úrady vracajú späť. Ottawa totiž považuje Spojené štáty za bezpečnú krajinu.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre