Kandidátom na funkciu predsedu katalánskej vlády je opäť Jordi Sánchez

Jordi Sánchez

foto: TASR/AP

Väznený katalánsky politik Jordi Sánchez je opäť kandidátom na funkciu predsedu katalánskej vlády. Informoval o tom v sobotu vo svojom tweete predseda katalánskeho parlamentu Roger Torrent.

Podľa rozhlasovej stanice Europe 1 Torrent vysvetlil, že spomedzi všetkých možných kandidátov má práve Sánchez najväčšiu podporu. Sánchezova kandidatúra vzišla z posledného kola konzultácií predstaviteľov politických strán, ktoré majú zastúpenie v katalánskom parlamente.

Post predsedu katalánskej vlády je už tretí mesiac neobsadený. Posledný pokus o zvolenie premiéra sa v katalánskom parlamente odohral koncom marca. Poslanci mali vtedy hlasovať o návrhu, aby sa premiérom stal Sánchez.
Sánchez však svoju kandidatúru stiahol. Ako vtedy vysvetlil Torrent, stalo sa tak v záujme čo najrýchlejšieho utvorenia novej katalánskej vlády.

Sánchezova kandidatúra bola a naďalej je problematická, vzhľadom na to, že je ešte stále vo vyšetrovacej väzbe v Madride; v marci sa preto nemohol v katalánskom parlamente zúčastniť na rozprave a hlasovaní o svojej kandidatúre. Osobná prítomnosť kandidáta je podľa Madridu nutná, aby bola voľba legitímna.

Jordi Sánchez bol vzatý do vyšetrovacej väzby na základe obvinenia zo vzbury súvisiaceho s jeho konaním počas demonštrácií organizovaných v Barcelone 20. a 21. septembra 2017. Vtedy okrem iného došlo k zablokovaniu vchodov do budovy, kde Občianska garda práve robila raziu v súvislosti s pripravovaným referendom o nezávislosti Katalánska.

Separatistické strany sa so žiadosťou kandidovať za predsedu katalánskej vlády obrátili na Sáncheza po tom, ako sa vzdali snahy o znovuzvolenie katalánskeho expremiéra Carlesa Puigdemonta, ktorý vlani v októbri ušiel do Belgicka.
Sánchez je predsedom vplyvného Katalánskeho národného zhromaždenia (ANC), ktoré stálo pri zrode hnutia za nezávislosť Katalánska.

Môže vás zaujímať

Českí politici sa zhodli, že tvrdý brexit nie je v záujme Európskej únie