Jednou vetou

Kardinál Pell bol odsúdený za pohlavné zneužitie dvoch detí

Kardinál George Pell

foto: TASR/AP

Austrálskeho kardinála Georgea Pella, ktorý má na starosti finančné záležitosti Vatikánu, uznala súdna porota v meste Melbourne za vinného z pohlavného zneužitia a obťažovania dvoch neplnoletých chlapcov. Informovala o tom agentúra AFP.

V súčasnosti 77-ročný kardinál sa uvedených priestupkov dopustil v 90. rokoch na chlapcoch, ktorí spievali v zbore v Katedrále sv. Patrika v Melbourne. Obete mali vtedy 12 a 13 rokov. Výška trestu ešte nebola oznámená.

Pápež zverejnil zoznam s 21 bodmi na boj proti pedofílii

Verdikt pritom padol už vlani 11. decembra v obnovenom procese — prvý sa skončil patom, keďže porota sa nevedela dohodnúť na verdikte —, ale na príkaz súdu nebol oficiálne zverejnený. Dôvodom bol ďalší plánovaný proces týkajúci sa ďalších obvinení voči Pellovi. Zákaz informovania o procese skončenom v decembri, ktorý spôsobil rozruch, mal zabrániť ovplyvneniu priebehu druhého konania.

Prokuratúra sa však v utorok rozhodla, že v druhom konaní nebude pokračovať. V dôsledku toho bolo informačné embargo na proces ukončený v decembri zrušené.

Kardinál obvinenia zo zneužívania vytrvalo odmietal. Jeho právnik agentúre AFP povedal, že sa chce proti verdiktu súdu odvolať. Predbežné vypočutie je naplánované na stredu.

Pápež označil kňazov zneužívajúcich deti za „nástroj satana“

Pell, bývalý arcibiskup Sydney a Melbourne, je najvyššie postaveným predstaviteľom Vatikánu odsúdeným za sexuálne delikty. Svojho času bol jedným z najvplyvnejších spolupracovníkov pápeža Františka. Od roku 2014 pôsobil ako jeho „minister financií“ a bol poverený vykonaním finančnej reformy vo Vatikáne.

Pápež v decembri 2018 Pella a ďalších dvoch duchovných odvolal zo svojej poradnej Rady kardinálov, známej aj ako kardinálska deviatka (C9). Napriek tomu zostal Pell šéfom Ekonomického sekretariátu, ktorý prebral zodpovednosť za vatikánske financie. V praxi to znamená, že vo vatikánskej hierarchii mu naďalej patrí tretie najvplyvnejšie miesto. Zatiaľ nie je jasné, či si túto funkciu po odsúdení ponechá.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete