Jednou vetou

Kardinál Pell odsúdený za pedofíliu sa odvolal na austrálskom najvyššom súde

Kardinál George Pell

foto: TASR/AP

Austrálsky kardinál George Pell, ktorý bol odsúdený na šesť rokov väzenia za pohlavné zneužívanie detí, podal na austrálskom najvyššom súde odvolanie proti verdiktu súdu nižšieho stupňa. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

AFP dodala, že austrálsky najvyšší súd potvrdil prijatie Pellovho odvolania, ale zatiaľ sa nevyjadril, či sa kauzou bude zaoberať. Proces rozhodovania o tom môže trvať aj niekoľko mesiacov. Samotný Pell je momentálne vo väzbe.

Návrh zákona o kastrácii pedofilov išiel na podpis Zelenskému

Odvolanie na najvyšší súd Austrálie Pell podal po tom, ako v auguste najvyšší súd štátu Viktória zamietol jeho odvolanie proti verdiktu súdu nižšieho stupňa, na základe ktorého je vinný z pohlavného zneužitia a obťažovania dvoch neplnoletých chlapcov.

Podľa tohto rozsudku si má cirkevný hodnostár odpykať šesťročný trest odňatia slobody, pričom ho nemôžu prepustiť skôr než v roku 2022.

Francúzsko je šokované pedofilným škandálom so stovkami detských obetí

Pell však v odvolaní podanom na najvyššom súdom štátu Viktória rozsudok napadol, pretože bol založený výlučne na svedectve iba jednej z dvoch obetí. Druhá obeť údajného zneužívania totiž zomrela na predávkovanie drogami v roku 2014 a o takýchto útokoch nikdy nehovorila.

Najvyšší súd štátu Viktória však Pellovo odvolanie proti rozsudku v auguste zamietol.

Pell počas súdnych pojednávaní svoju vinu odmietal. Ako poznamenala AFP, odvolanie podané na najvyššom súde krajiny je poslednou možnosťou, ako Pell môže očistiť svoje meno.

Kardinál Pell sa môže ešte odvolať na najvyššom súde

Pell bol svojho času jedným z najvplyvnejších spolupracovníkov pápeža Františka. Od roku 2014 pôsobil ako jeho „minister financií“ a bol poverený vykonaním finančnej reformy vo Vatikáne. Na čele vatikánskeho Ekonomického sekretariátu pôsobil až do februára 2019. Je najvyššie postaveným predstaviteľom katolíckej cirkvi usvedčeným zo sexuálnych deliktov.

Samotný Vatikán vzal rozhodnutie súdov štátu Viktória na vedomie a potvrdil, že rešpektuje austrálsky súdny systém.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia