Jednou vetou

Kardinál Pell sa môže ešte odvolať na najvyššom súde

Kardinál Pell

Foto: TASR/AP

Po tom, ako najvyšší súd austrálskeho štátu Viktória v stredu zamietol odvolanie kardinála Georgea Pella proti verdiktu z decembra 2018, na základe ktorého je vinný z pohlavného zneužitia a obťažovania dvoch neplnoletých chlapcov, chce Vatikán ešte počkať na konečný verdikt najvyššieho súdu, na ktorý sa kardinál môže ešte odvolať. Informovali o tom agentúry DPA a AP.

Kardinál Pell počas súdneho procesu celý čas prízvukoval svoju nevinu, uviedol v stredu hovorca Vatikánu Matteo Bruni. Podľa jeho slov má kardinál právo odvolať sa na najvyššom súde Austrálie. Či sa tak stane, Pell ani jeho obhajcovia nepotvrdili.

„Svätá stolica pripomína, že kardinál počas celého súdneho konania tvrdil, že je nevinný. Má teda právo odvolať sa na najvyššom súde,“ uvádza sa vo vyhlásení Vatikánu.

Odvolanie kardinála Pella vo veci pohlavného zneužitia detí zamietli

Ako napísala agentúra AP, Vatikán uznal rozhodnutie súdu, ktorý zamietol Pellovo odvolanie, a zopakoval, že rešpektuje austrálsky súdny systém. Podľa rozsudku z marca tohto roka si má cirkevný hodnostár odpykať šesťročný trest odňatia slobody, pričom ho nemôžu prepustiť skôr než v roku 2022.

Austrálsky kardinál Pell, ktorý mal donedávna na starosti finančné záležitosti Vatikánu, je najvyššie postaveným predstaviteľom katolíckej cirkvi usvedčeným zo sexuálnych deliktov. Uvedené skutky mal spáchať v 90. rokoch na chlapcoch, ktorí spievali v zbore v katolíckej Katedrále sv. Patrika v Melbourne. Obete mali vtedy 12 a 13 rokov. Samotný Pell však trvá na svojej nevine.

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse