Jednou vetou

Karkáš: Koalícia podnikne tvrdú odvetu za útoky na civilné ciele

Anwar Karkáš

TASR

Minister zahraničných vecí Spojených arabských emirátov (SAE) Anwar Karkáš v stredu vyhlásil, že koalícia krajín "podnikne tvrdú odvetu" za utorkové útoky na civilné ciele. Diplomat tým myslel útok dronov jemenských povstalcov-húsíov na saudskoarabské ropné potrubie. Povstalcov podporuje Irán.

Karkáš dal vyhlásenia novinárom v Dubaji, uviedla agentúra AP. Minister povedal: „My tiež podnikneme odvetu, tvrdú odvetu, ak uvidíme, že povstalci útočia na civilné ciele na území Saudskej Arábie.“

Šéf diplomacie Karkáš však tiež vyhlásil, že SAE veria v dohodu sprostredkovanú Organizáciou Spojených národov (OSN), ktorá sa týka jemenského prístavného mesta Hudajda, teda stiahnutia povstalcov z mesta – podľa neho je to najlepšia možnosť pre hľadanie politického riešenia vojny v Jemene trvajúcej už celé roky. „Je to priestor, možno nie dosť široký, ale je to priestor, v ktorom môžeme pracovať,“ uviedol Karkáš.

Podľa ministra sú SAE „úplne oddané deeskalácii“ situácie, aj po údajnej nedeľnej sabotáži štyroch lodí vrátane dvoch saudskoarabských ropných tankerov, kotviacich neďaleko pobrežia SAE. Podľa predbežných zistení príslušného vyšetrovacieho tímu veľké diery v trupe lodí spôsobili výbušné zariadenia a použil ich Irán alebo iránski spojenci. Vyšetrovací tím pozostáva z amerických vojenských expertov, ktorých prizvali samotné emiráty.

V Bruseli prebehne veľká debata kandidátov na šéfa eurokomisie

Minister Karkáš odmietol menovať podozrivého z údajnej sabotáže. Povedal však, že jadrom regionálnych problémov je „iránske správanie“. „Sme šikanovaní a zastrašovaní Iránom, sme svedkami agresívneho iránskeho konania v tomto regióne,“ doplnil.

Jemenskí šiitskí povstalci, tzv. húsíovia, ktorých podporuje Irán, v utorok uviedli, že pomocou dronov zasiahli skoro ráno niekoľko podstatných cieľov Saudskej Arábie. Koordinovaný útok bol podľa nich odkazom kráľovstvu: „Zastavte agresiu.“ Koalícia krajín pod vedením Rijádu totiž vedie od roku 2015 vojnu proti týmto povstalcom v Jemene. Tí v roku 2014 vyhnali z jemenského hlavného mesta Saná medzinárodne uznanú vládu a začala sa tak občianska vojna. Spomínaná koalícia bojuje za to, aby sa legitímna jemenská vláda opäť dostala k moci.

V Jemene je v dôsledku vojny na pokraji hladomoru 14 miliónov obyvateľov. Prístavné mesto Hudajda na pobreží Červeného mora je vstupným miestom pre tovar a humanitárnu pomoc, ktoré sú potrebné pre milióny ľudí v krajine.

Môže vás zaujímať

V Istanbule otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom