Jednou vetou

Katalánska polícia potvrdila zabitie Maročana hľadaného po útoku v Barcelone

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Dnes zastreleným mužom v katalánskej obci Subirats je medzinárodne hľadaný 22-ročný Maročan, predpokladaný páchateľ štvrtkového útoku dodávkou v Barcelone.

„Potvrdzujeme, že muž zastrelený v Subirats je Younes Abouyaaqoub, strojca teroristického útoku v Barcelone,“ oznámili v správe na Twitteri zložky katalánskej polície. Stanica BBC citovala informácie, podľa ktorých Abouyaaqoub s výbušným pásom na tele pri konfrontácii s políciou zvolal „Alláhu akbar“ (v arabčine Boh je veľký). Abouyaaqouba zneškodnila polícia neďaleko benzínovej stanice v obci Subirats, 45 kilometrov západne od Barcelony. Celá operácia sa konala na základe získaného tipu.

Regionálna polícia Mossos d’Esquadra dnes popoludní pôvodne na Twitteri informovala o operácii zameranej voči „podozrivej osobe„. Neskôr potvrdila zastrelenie muža s výbušným pásom pripevneným k telu. Či išlo o medzinárodne hľadaného 22-ročného Maročana Younesa Abouyaaqouba podozrivého zo štvrtkového útoku dodávkou v Barcelone, v prvých správach potvrdiť odmietala.

Zastreleného muža najskôr preveril robot na odstraňovanie bômb, ktorý mu tiež sňal predpokladanú nálož. Muža následne identifikovala polícia a potvrdila, že ide o hľadaného teroristu, ako aj jeho zabitie.

Abouyaaqoub bol terčom medzinárodného pátrania po štvrtkovom útoku v Barcelone. Podľa polície práve on vrážal na rušnej ulici v katalánskej metropole dodávkou do ľudí, pričom 13 z nich usmrtil a ďalším viac ako 120 osobám spôsobil zranenia.

 

Môže vás zaujímať

V. BRITÁNIA: Pripomínajú si tretie výročie požiaru Grenfell Tower