Jednou vetou

Katalánska polícia zatkla 14 protestujúcich

Katalánska polícia zadržala 14 účastníkov demonštrácie pred budovou najvyššieho súdu v Bracelone 23. februára 2018

foto: TASR/AP

Katalánska polícia zadržala 14 účastníkov demonštrácie, ktorá sa na výzvu "výboru na obranu republiky" za účasti asi sto osôb konala v piatok v Barcelone pred budovou Najvyššieho súdneho dvora Katalánska (TSJC). Informoval o tom na svojom webe španielsky denník El Mundo.

Niekoľkí účastníci protestu sa pomocou visiacich zámok pripútali k plotu okolo súdu, aby takto „zastavili najvyšší orgán nespravodlivosti“ španielskeho štátu. Podľa katalánskej polície Mossos d’Esquadra demonštranti blokovali vstup do budovy súdu asi hodinu.

Piatková akcia sa konala pri príležitosti 37. výročia neúspešného pokusu o vojenský prevrat v Španielsku z 23. februára 1981. Zhromaždení okrem toho žiadali prepustiť z väzenia všetkých prívržencov nezávislosti Katalánska od Španielska uväznených od jesene minulého roku, keď sa v regióne uskutočnilo referendum o nezávislosti.

Tento plebiscit sa konal napriek zákazu španielskych úradov, ktoré následne obmedzili autonómny štatút Katalánska, zosadili tamojšiu vládu i regionálny parlament a vypísali predčasného voľby. Tie sa na sklonku decembra roku 2017 opäť skončili víťazstvom prívržencov nezávislosti Katalánska od Španielska.

Môže vás zaujímať

V Istanbule otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom