Katalánska vláda odstránila transparenty podporujúce nezávislosť regiónu

Katalánsko

foto: TASR

Katalánska regionálna vláda v piatok odstránila zo svojho ústredia v Barcelone transparenty, ktoré vyjadrujú podporu nezávislosti regiónu od Španielska. Urobila tak niekoľko hodín predtým, ako ich mala na základe nariadení volebnej komisie krajiny sňať polícia. Informovala o tom agentúra AP.

Španielska vláda chce prilákať späť ľudí, ktorí odišli pracovať do zahraničia

Na rozľahlom transparente, ktorý odstránili zamestnanci z balkóna na fasáde historickej budovy paláca, bol v katalánčine a angličtine nápis „Osloboďte politických väzňov a exulantov“.

Výzva odkazovala na trestné stíhanie a dobrovoľný exil katalánskych separatistických lídrov za ich úlohu v pokuse o odtrhnutie Katalánska od Španielska v roku 2017.

Vo štvrtok regionálna vláda odstránila iný transparent, na ktorom bola zase zobrazená žltá stužka, ktorá sa stala symbolom podpory väznených lídrov a tých, ktorí sú v exile.

Islamský štát prišiel o všetky územia v Sýrii

Pre tamojších zvolených predstaviteľov a štátne inštitúcie platí zákaz vyjadrovať počas predvolebnej kampane podporu jednej konkrétnej strane alebo ideológii. Parlamentné voľby sa v Španielsku uskutočnia 28. apríla.

Môže vás zaujímať

OSN je znepokojená „značným“ počtom obetí pri protestoch v Iráne