Katalánskeho lídra budú súdiť za neposlušnosť

Ilustračné foto

TASR

Súčasný premiér Katalánska Quim Torra bude postavený pred súd za neposlušnosť po tom, ako odmietol odstrániť z budov regionálnej vlády symboly podpory nezávislosti tohto severovýchodného španielskeho regiónu. Informovala o tom agentúra AFP.

Katalánsky najvyšší tribunál v piatkovom vyhlásení uviedol, že začne konanie voči Quimovi Torrovi pre „trestný čin neposlušnosti“, ale termín súdneho pojednávania neposkytol.

Prokuratúra v Katalánsku požiadala, aby bol Torra vyhlásený za nespôsobilého vykonávať verejnú funkciu počas 20 mesiacov, čo by mu znemožnilo zostať regionálnym premiérom.

V rozhovore pre internetové vydanie novín Público Torra rozhodnutie súdu nazval prejavom „politickej vôle zvíťaziť na súdoch v tom, čo štát nevyhrá vo voľbách“. Torra pripustil, že nariadenie neuposlúchol, ale podľa svojich slov tak urobil v mene slobody prejavu.

Španielka, ktorú po narodení ukradli matke, našla svoju biologickú rodinu

Odstránenie týchto symbolov nariadila Torrovi v marci španielska volebná komisia, podľa ktorej išlo o politickú propagandu pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami.

Ide najmä o katalánske žlto-červené vlajky či žlté stuhy – symboly podpory väznených katalánskych politikov zadržaných v súvislosti s ich politickými snahami za odčlenenie sa Katalánska od Španielska z roku 2017.

Pre tamojších zvolených predstaviteľov a štátne inštitúcie platí zákaz vyjadrovať počas predvolebnej kampane podporu jednej konkrétnej strane alebo ideológii. Parlamentné voľby sa v Španielsku uskutočnili 28. apríla.

Môže vás zaujímať

Najmenej 12 civilistov prišlo o život pri leteckom útoku v Sýrii