Jednou vetou

Katalánski lídri musia zaplatiť kolektívnu zálohu 2,1 milióna eur

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Sudca španielskeho najvyššieho súdu Pablo Llarena požaduje od 14 členov bývalej katalánskej vlády vyplatenie 2,1 milióna eur, ktoré poslúžia ako kolektívna záloha, dokým súd neurčí, či zneužili verejné prostriedky.

V tejto sume je zahrnutých aj 1,6 milióna eur, ktoré boli podľa súdneho vyšetrovania použité z verejných financií na pokrytie výdavkov spojených s októbrovým nezákonným referendum o nezávislosti Katalánska, informovala v piatok agentúra AP.

Llarena celý prípad opísal ako „útok na ústavný štát“, ktorý s „nezvyčajnou silou a vytrvalosťou“ presadzuje vôľu zaviesť zmenu vo vláde Katalánska i celej krajiny. Sudca tiež uviedol, že katalánski separatistickí politici a občianske skupiny sa v uplynulých šiestich rokoch tajne dohovárali na pláne vyhlásiť nezávislosť Katalánska, čo je v rozpore so španielskym právnym poriadkom.

Piatkové rozhodnutie vydal sudca na konci štvormesačného vyšetrovania nelegálneho pokusu Katalánska o osamostatnenie sa od Španielska. Uviedol v ňom, že dovedna 25 Kataláncov bude súdených za vzburu, spreneveru či neposlušnosť.

Zo vzbury zároveň obžaloval 13 katalánskych politikov, ktorí sa vlani podieľali na pokuse vyhlásiť nezávislosť Katalánska od Španielska. V prípade usvedčenia im hrozí až 30-ročné väzenie.

Medzi obžalovanými sú aj bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont, ktorý žije v belgickom exile, líder Republikánskej ľavice Katalánska (ERC) Oriol Junqueras, bývalá predsedníčka katalánskeho parlamentu Carme Forcadellová, separatistickí aktivisti Jordi Sánchez a Jordi Cuixart či podpredsedníčka ERC Marta Roviraová, ktorá v piatok listom oznámila, že predvolanie na súd nebude rešpektovať a odchádza do exilu.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem