Jednou vetou

Katalánski separatisti si musia prevziať europoslanecké mandáty v Madride

Ilustračné foto.

Foto: TASR/AP

Dvaja lídri katalánskych separatistov, Carles Puigdemont a Toni Comín, ktorí sa zdržiavajú v zahraničí, sa musia vrátiť do Španielska, ak sa chcú ujať svojich europoslaneckých mandátov.

Španielska volebná komisia vo štvrtok rozhodla, že všetci poslanci zvolení v májových eurovoľbách za Španielsko sa musia v pondelok 17. júna napoludnie dostaviť do budovy parlamentu v Madride. Tam musia zložiť predpísanú prísahu na španielsku ústavu. Ak tak neurobia, ich mandáty budú oficiálne vyhlásené za neobsadené, informovala agentúra AP.

Puigdemont a Comín sú na úteku pred španielskou justíciou, ktorá ich v súvislosti s neúspešným pokusom o vyhlásenie nezávislosti od Španielska obvinila zo vzbury. Obaja sa zdržiavajú v Belgicku a Madrid zatiaľ neuspel so snahami o ich vydanie na stíhanie do vlasti. Ak by sa vrátili do Španielska, hrozí im zatknutie.

Muž z Južnej Karolíny, ktorý zavraždil svoje deti, dostal trest smrti

V májových voľbách bol do Európskeho parlamentu zvolený aj tretí katalánsky separatistický politik, Oriol Junqueras. Ten sa však nachádza vo väzení v Madride, kde čelí obvineniam z organizácie nelegálneho referenda o nezávislosti Katalánska z októbra 2017. On sám dúfa, že mu španielske úrady umožnia prevziať si europoslanecký mandát.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia