Katalánsko stále v napätí: Parlament zrušil hlasovanie o premiérovi

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Predseda katalánskeho parlamentu Roger Torrent odložil v sobotu plánované hlasovanie o nominácii separatistického politika Jordiho Turulla, ktorý je vo väzbe, za nového predsedu regionálnej vlády. Informuje o tom agentúra AP. Torrent poslancom prítomným v rokovacej sále oznámil, že očakávané hlasovanie o bývalom regionálnom ministrovi Turullovi sa konať nebude.

 Turull patrí k separatistickým lídrom, ktorých sudca španielskeho Najvyššieho súdu v piatok opätovne poslal do predbežnej väzby bez možnosti kaucie. Vyšetrujú ich po tom, ako separatisti vlani v októbri neúspešne vyhlásili nezávislosť Katalánska od Španielska, čo bolo v rozpore s ústavou krajiny.

Separatisti majú v katalánskom parlamente väčšinu, ktorou vo štvrtok mohli Turulla zvoliť za premiéra. K tomu prekvapivo nedošlo, keďže členovia ľavicového krídla tohto bloku sa zdržali hlasovania.

Španielsky však Najvyšší súd vo svojom nedávnom verdikte stanovil, že kandidát musí byť fyzicky prítomný na parlamentnej schôdzi, keď sa hlasuje o jeho nominácii.

Môže vás zaujímať

Tureckom podporované jednotky sú podozrivé z použitia munície s bielym fosforom