Jednou vetou

Katalánsky premiér chce Rajoya žalovať za prekročenie právomocí

Quim Torra

foto: TASR/AP

Katalánsky premiér Quim Torra chce žalovať bývalého španielskeho premiéra Mariana Rajoya za obštrukcie, ktorými bránil vymenovaniu novej katalánskej vlády. Informovala o tom agentúra Catalan News Agency.


Rajoy, ktorému v piatok španielsky parlament vyslovil nedôveru a zbavil funkcie predsedu vlády, v uplynulých dňoch blokoval Torrove snahy o vymenovanie katalánskeho vládneho kabinetu, pretože v návrhu boli štyria politici nachádzajúci sa buď v španielskom väzení, alebo v exile v Belgicku.

Nový španielsky premiér Sánchez zložil sľub a ujíma sa úradu

Torra, ktorý v snahe vyriešiť túto patovú situáciu vymenoval na tieto ministerské posty iných kandidátov, teraz Rajoya viní zo zneužitia právomocí. V tejto veci chce Torra pred súd dostať aj Rajoyovu „pravú ruku“, podpredsedníčku medzičasom odvolanej španielskej vlády Sorayu Sáenzovú.

Vlani v októbri, keď Katalánsko jednostranne vyhlásilo svoju nezávislosť, Rajoyova vláda reagovala zosadením tamojšej vlády, vypísaním nových volieb a uvalením priameho dohľadu nad autonómnym regiónom. Rajoy nedávno opäť využil svoje právomoci, keď zablokoval zverejnenie výnosu o Torrovej vláde, zahŕňajúcich spomínanú štvoricu ministrov, v oficiálnom vládnom vestníku.

Odchádzajúca španielska vláda dala zelenú vzniku nového katalánskeho kabinetu

Torra považuje toto Rajoyovo rozhodnutie za „svojvoľné“, obviňuje ho z „prekračovania“ kompetencií a porušovania zákona a chce ho preto žalovať.

Torra bol zvolený za premiéra pred dvoma týždňami a bol súčasne prvým kandidátom, ktorého Španielsko neobvinilo zo vzbury. Predchádzajúci traja kandidáti – expremiér Carles Puigdemont, Jordi Sánchez a Jordi Turull – sú trestne stíhaní a nemohli sa v katalánskom parlamente osobne zúčastniť na rozprave a hlasovaní o svojej kandidatúre, čo Madrid vyžadoval.

V prípade Torru Madrid akceptoval až druhý návrh na zloženie jeho vlády, ktorá sa svojich funkcií ujme v sobotu, čím sa automaticky zruší dohľad Madridu nad Katalánskom a obnoví sa jeho autonómny štatút.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia