Katalánsky separatistický líder Junqueras ponúka olivovú ratolesť

Katalánsky politik Oriol Junqueras

Foto: TASR/AP

S približujúcimi sa parlamentnými voľbami v Katalánsku väznený katalánsky politik Oriol Junqueras zmiernil svoju politickú pozíciu ohľadom jednostranného vyhlásenia nezávislosti svojho regiónu. Uviedla to pondelok agentúra Reuters na základe rozhovoru, ktorý jej katalánsky politik poskytol v písomnej forme z vyšetrovacej väznice.

Junqueras uviedol, že ak by sa stal predsedom vlády Katalánska, pokračoval by síce v boji za nezávislosť, ale súčasne by „budoval mosty a podával ruky“ predstaviteľom španielskeho štátu.

V odpovediach na otázky Reuters Junqueras ubezpečoval, že „v prvom rade sme demokrati, až potom sme separatisti a že cieľ (dosiahnutie nezávislosti) vždy nesvätí prostriedky“.

Má byť najúspešnejšia secesionistická strana

Junquerasova Republikánska ľavica Katalánska (ERC) by podľa prieskumov verejnej mienky mala byť vo štvrtkových predčasných voľbách do katalánskeho parlamentu najúspešnejšia spomedzi secesionistických strán.

Samotný Junqueras je však od začiatku novembra vo väzení za svoj podiel na vyhlásení nezávislosti Katalánska, ku ktorému tamojší parlament jednostranne pristúpil 27. októbra. Španielska justícia v Junquerasovom prípade rozhodla, že musí zostať vo väzení až do ukončenia vyšetrovania jeho osoby vo veci podozrenia zo sprenevery štátnych prostriedkov, prekročenia právomocí a neposlušnosti.

Očakáva sa vysoká účasť na voľbách

Podľa Reuters by v nadchádzajúcich voľbách v Katalánsku mala byť vysoká účasť voličov. Očakáva sa tiež veľmi tesný súboj strán podporujúcich a odmietajúcich nezávislosť Katalánska.

Hlavný súboj sa očakáva medzi Junquerasovou ERC a promadridskou, unionistickou stranou Občania (Ciudadanos), pričom však ani jedna z nich by v parlamente nemala mať väčšinu.

Pomyselným „jazýčkom na váhach“ sa podľa analytikov stane ľavicovo-radikálna strana Môžeme (Podemos), ktorá síce podporuje zachovanie jednotného Španielska, ale záležitosti okolo postavenia Katalánska navrhuje riešiť vypísaním referenda.

Viac kresiel by mali získať separatisti

Podľa prieskumov verejnej mienky, ktoré španielska tlač zverejnila minulý piatok, blok separatistických strán — Spoločne pre Katalánsko (JUNTSxCAT), ERC a Kandidátka ľudovej jednoty (CUP) — by v parlamente mal získať od 63 do 69 mandátov pri absolútnej väčšine 68 kresiel.

Blok odporcov nezávislosti Katalánska – pozostávajúci zo strany Občania, katalánskych socialistov (PSC) a konzervatívcov z Ľudovej strany (PP) – by mal získať od 56 do 63 mandátov.

Koalícia strán Spoločne môžeme (CatComú/Podem) by mohla vo voľbách získať 10-11 poslaneckých mandátov, takže podľa španielskej tlače môže mať ambíciu zohrávať kľúčovú úlohu pri pokusoch o vytváranie „paktu naprieč politickým spektrom“ a podieľať sa na zmierení ľavicových síl.

Môže vás zaujímať

Medzi obeťami streľby v Ostrave sú aj dvaja príslušníci väzenskej služby