Jednou vetou

Katarský vyslanec: Izrael zamietol letecké spojenie s pásmom Gazy

Ilustračné foto

foto: TASR

Izrael zamietol návrh na otvorenie leteckého spojenia medzi palestínskym pásmom Gazy a katarskou Dauhou. Pre palestínsku tlačovú agentúru SAWA to povedal katarský vyslanec Muhammad Imádí.

Rozhovor s vyslancom, ktorý koordinuje katarské humanitárne projekty na území kontrolovanom militantným palestínskym hnutím Hamas, bol zverejnený v pondelok. Imádí v ňom uviedol, že Katar Izraelu ponúkol, že zaistí bezpečnosť tejto leteckej trasy.

Podľa vyslanca však židovský štát namiesto toho ponúkol Kataru letisko v oblastiach, ktoré sú pod jeho kontrolou. Vyslanec dodal, že emirát tento návrh preskúma.

Tusk: EÚ nebude s Britániou znova prerokúvať dohodu o brexite

Hamas, ktorý Izrael a väčšina západných krajín označujú za teroristickú organizáciu, prevzal kontrolu nad pásmom Gazy v roku 2007. Izrael a Egypt následne na toto územie uvalili blokádu, ktorú zdôvodňujú obavami o bezpečnosť svojich štátov.

Agentúra AP pripomína, že Katar robí často sprostredkovateľa dialógu medzi týmito nepriateľmi. Bohatá krajina Perzského zálivu, jeden z mála spojencov Hamasu, v rámci povojnovej obnovy Gazy dohliada na tomto území na niekoľko rozsiahlych projektov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia