Jednou vetou

Katedrálu v Naumburgu pridali na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO

Naumburgská katedrála je zapísaná na zoznam UNESCO

foto: wikipedia.org

Katedrálu v nemeckom meste Naumburg, jeden z najvýznamnejších kultúrnych monumentov vrcholného stredoveku, pridali v nedeľu na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, informuje agentúra DPA.

Ide o druhú nemeckú pamiatku, ktorá bola na zoznam UNESCO pridaná počas 44. schôdzky Výboru svetového dedičstva UNESCO v bahrajnskom hlavom meste Manáma. „Je to veľká odmena, osobitná pocta pre Naumburg a pre región,“ uviedla predstaviteľka nemeckého ministerstva zahraničných vecí pre medzinárodnú kultúrnu politiku Michelle Münteferingová.

Parížske kaviarne a bistrá sa uchádzajú o zápis na zoznam UNESCO

Naumburská katedrála, ktorej výstavba sa datuje do 13. storočia, je známa románskym a gotickým štýlom. Je obzvlášť známa sochami v interiéri, ktoré sú dielom naumburského majstra – neznámeho umelca, ktorý vytvoril kamenné sochy 12 zakladateľov katedrály. Sochy naumburského majstra patria medzi najvýznamnejšie umelecké diela európskeho stredoveku.

„Ako hlavné dielo naumburského majstra, katedrála v Naumburgu dokazuje, aká významná vždy bola kultúrna výmena a pohyb umelcov pre umelecký rozvoj v Európe,“ dodala Münteferingová.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie