Jednou vetou

Kauza ruský agent: Británia vyzvala na zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Veľká Británia vyzvala na mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, kde by sa mal prediskutovať útok nervovoparalytickou látkou na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju v anglickom Salisbury. Informovala o tom v stredu agentúra AP s odvolaním sa na britský rezort zahraničia.

Predseda Európskej rady Donald Tusk v stredu vyhlásil, že útok nervovoparalytickou látkou na bývalého ruského špióna v Británii bol „s najväčšou pravdepodobnosťou inšpirovaný“ Moskvou. Uviedol tiež, že celú záležitosť predloží lídrom Európskej únie na budúcotýždňovom summite v Bruseli.

Na Twitteri konštatoval, že vyjadril plnú solidaritu s britskou premiérkou Theresou Mayovou v súvislosti s „brutálnym útokom inšpirovaným, s najväčšou pravdepodobnosťou, Moskvou“.

Británia by mala zvážiť účasť na futbalových MS v Rusku, vyzval Johnson

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu odmietol britské obvinenia z účasti na útoku na bývalého agenta. Uviedol, že Rusko nemá žiaden motív otráviť Skripaľa, ale „tí, ktorí chcú pretláčať svoju rusofóbnu kampaň vo všetkých sférach života, ho mohli mať“.

Lavrov odmietol britské obvinenia ako nepodložené a prirovnal Londýn k prokurátorovi, ktorý dozeral na čistky sovietskeho diktátora Josifa Stalina. Prokurátor mal povedať, že priznanie postačuje na odsúdenie človeka. Podľa Lavrova Londýn išiel ešte ďalej a očakáva, že svet bude dôverovať britským podozreniam voči Rusku.

Bývalého plukovníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéru našli 4. marca na lavičke pred nákupným strediskom v Salisbury. Obaja boli v bezvedomí a ich stav je kritický. Britská premiérka Mayová v súvislosti s prípadom vyhlásila, že Skripaľ a jeho dcéra Julija boli s veľkou pravdepodobnosťou otrávení mimoriadne účinnou nervovoparalytickou bojovou látkou novičok, ktorá sa v časoch studenej vojny v 70.-80. rokoch vyrábala v bývalom Sovietskom zväze.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí