Jednou vetou

Kauza Skripaľ: Lavrov varuje Britániu pred ďalšími nepriateľskými krokmi

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

Foto: archívne, TASR/AP

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu počas návštevy Japonska varoval, že v prípade nových nepriateľských krokov zo strany Británie bude Rusko reagovať recipročne. Lavrov ďalej povedal, že Británia "sa vedome vydala smerom vedúcim k oslabeniu bilaterálnych vzťahov s Ruskom".

Upozornil tiež, že v kauze súvisiacej s otrávením bývalého plukovníka ruskej vojenskej rozviedky Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Londýn robí závery pred skončením vyšetrovania. V tejto súvislosti ironicky poznamenal, že „anglosaský právny systém sa (takto) obohacuje o zaujímavé precedensy“.

Bývalého plukovníka Skripaľa, ktorý pracoval pre britské tajné služby, a jeho dcéru našli 4. marca s príznakmi otravy na lavičke pred nákupným centrom v anglickom meste Salisbury. Britská strana tvrdí, že do prípadu je zapletené Rusko, ktoré to však kategoricky odmieta. Podľa britských zdrojov pri útoku mala byť použitá nervovoparalytická látka A234 zo skupiny novičok.

Kauza Skripaľ výrazne skomplikovala vzťahy medzi oboma krajinami. Británia pristúpila k vyhosteniu 23 ruských diplomatov, ktorí sa do vlasti vrátili v utorok. Podľa informácií agentúry TASS by mali v Rusku pracovať na ministerstvách zahraničných vecí a  obrany.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem