Jednou vetou

Kazachstan podporil politiku Číny voči menšinám v provincii Sin-ťiang

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Čína vyjadrila vďaku Kazachstanu za podporu svojich tvrdých opatrení v prevažne moslimami obývanej západočínskej provincii Sin-ťiang, za ktoré je vláda v Pekingu obviňovaná z porušovania práv menšín vrátane etnických Kazachov.

Podľa odhadov, ktoré nedávno zverejnili zdroje OSN, Čína v Sin-ťiangu v tamojších internačných táboroch zadržiava asi milión etnických Ujgurov a príslušníkov ďalších prevažne moslimských skupín. Peking však všetky obvinenia odmieta a tvrdí, že v rámci boja proti islamistickému extrémizmu a separatizmu prevádzkuje v Sin-ťiangu vzdelávacie centrá.

Ako informovala agentúra AFP, Kazachstan podporil túto politiku Číny, keď sa vo štvrtok v Pekingu kazašský minister zahraničných vecí  Bejbut Atamkulov stretol so svojím čínskym rezortným kolegom Wang Iom.

Podľa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Atamkulov povedal, že jeho krajina „chápe a podporuje opatrenia, ktoré prijal čínsky región Sin-ťiang“ na podporu terorizmu, separatizmu a extrémizmu.

Wang odpovedal, že Čína si cení „pochopenie a podporu vlády Kazachstanu“. „Nikdy nikomu, žiadnej sile, nedovolíme podkopať priateľstvo Číny a Kazachstanu a vzájomnú dôveru,“ dodal.

Počet obetí požiaru výškovej budovy stúpol na 25 v Bangladéši

Agentúra AFP pritom poznamenala, že vo vyhlásení kazašského rezortu diplomacie o Atamkulovovej návšteve v Pekingu vôbec nebola zmienka o provincii Sin-ťiang. Uviedlo však, že diplomati o situácii etnických Kazachov žijúcich v Číne diskutovali.

Obe strany „zdôraznili vzájomný záujem o riešenie vznikajúcich problémov prostredníctvom pracovných kontaktov“ medzi ministerstvami zahraničných vecí a dosiahli aj dohodu „o obnovení konzulárnych služieb“.

Na ropu bohatý Kazachstan, ktorý má spoločnú hranicu s provinciou Sin-ťiang, sa ocitol v zložitej situácii, keď jeho hlavný obchodný partner – Čína – v rámci svojej politiky boja proti extrémizmu začal posielať etnických Kazachov do internačných táborov.

Jeden bývalý zadržaný – Kazach narodený v provincii Sin-ťiang – v rozhovore pre agentúru AFP povedal, že tieto tábory majú len jeden cieľ: zbaviť zadržané osoby ich náboženskej viery.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Grécko sa vracia do normálu. Toto všetko tam začína fungovať