Jednou vetou

Kazašskí poslanci schválili premenovanie hlavného mesta na počesť exprezidenta

Nursultan Nazarbajev

foto: TASR/AP

Poslanci kazašského parlamentu schválili v stredu premenovanie hlavného mesta krajiny Astana na Nursultan. Urobili tak na počesť dlhoročného prezidenta Kazachstanu Nursultana Nazarbajeva, ktorý v utorok po takmer 30 rokoch nečakane oznámil svoj odchod z funkcie.

Zmenu názvu hlavného mesta vo svojom inauguračnom príhovore navrhol nový dočasný prezident Kasym-Žomart Tokajev, ktorý v stredu Nazarbajeva oficiálne nahradil.

Prezident Kazachstanu Nazarbajev po troch desaťročiach odstúpil z funkcie

Dolná komora kazašského parlamentu následne schválila príslušný návrh v dvoch čítaniach. Teraz ho už musí podpísať len nový prezident Tokajev, ktorý bol doposiaľ šéfom Senátu. Túto funkciu po ňom v stredu prevzala exprezidentova dcéra Dariga Nazarbajevová.

„Astana je teraz oficiálne premenovaná na Nursultan,“ uviedla po hlasovaní poslancov kazašská štátna tlačová agentúra Kazinform.

Podľa Tokajeva je tiež potrebné na počesť Nazarbajeva, prvého prezidenta nezávislého Kazachstanu po rozpade Sovietskeho zväzu, postaviť pamätník a pomenovať po ňom hlavné ulice regionálnych metropol v krajine.

Rusko uznalo nový oficiálny názov Macedónska – Republika Severné Macedónsko

Čoskoro 79-ročný Nazarbajev si zrejme aj naďalej udrží politický vplyv, keďže zostane šéfom vládnucej strany i predsedom bezpečnostnej rady štátu. Kazašská ústava mu tiež priznáva titul „vodca národa“.

Odstúpenie dlhoročnej hlavy štátu zrejme zásadne nezmení kazašský autoritatívny systém, ktorý podľa ľudskoprávnych organizácií poskytuje len malý priestor pre politickú súťaž, občiansku spoločnosť a slobodné médiá, píše AFP.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete