Jednou vetou

Kim Čong-un navštívi Čínu…

Severokórejský vodca Kim Čong-un

Foto: TASR/AP

Severokórejský vodca Kim Čong-un bude od utorka do stredy na návšteve Číny. Oznámila to čínska tlačová agentúra Sinchua a ďalšie tamojšie štátne médiá. Či už Kim do Pekingu dorazil, však doposiaľ známe nie je, informovala agentúra AP.

Kimova cesta do Číny nasleduje po prelomovom summite v Singapure, kde sa severokórejský vodca stretol 12. júna s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Schôdzka vyústila do Trumpovho prekvapivého vyhlásenia, že pozastaví spoločné vojenské cvičenia USA so Soulom, k čomu následne aj došlo, priblížila ďalej agentúra AP.

Dodala, že na letisku v Pekingu panovali v utorok ráno prísne bezpečnostné opatrenia a úrady novinárom bránili zhotovovať fotografie. Letisko zároveň ráno opúšťala kolóna vozidiel, zjavne bez akýchkoľvek štátnych vlajok. Čínske štátne médiá doposiaľ neinformovali, či severokórejský vodca už do Pekingu priletel.

Čítajte viac: Prejedli sa? Kim a Donald spolu na prechádzke

Očakáva sa pritom, že s čínskym prezidentom Si Ťin-pching bude počas návštevy hovoriť práve o prelomovom summite s Trumpom, priblížila agentúra DPA.

Ide už o celkovo tretiu návštevu Kim Čong-una v Číne v ostatných mesiacoch. Severokórejský vodca koncom marca neočakávane navštívil vlakom Peking, kde sa stretol so Si Ťin-pchingom. Do Číny sa následne vrátil opäť v máji, pričom so Si Ťin-pchingom sa vtedy stretol v meste Ta-lien.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia