Jednou vetou

Kim Čong-un po prvý raz hovoril o budúcnosti rozhovorov medzi KĽDR a USA

Severokórejský vodca Kim Čong-un

Foto: TASR/AP

Severokórejský vodca Kim Čong-un v pondelok na zasadaní vládnucej strany po prvý raz oficiálne hovoril ohľadom budúcich rozhovorov medzi KĽDR a USA. Vodca predniesol správu o "nedávnom vývoji situácie na Kórejskom polostrove" vrátane samostatného summitu s Južnou Kóreou.

Kim „uskutočnil hlbokú analýzu a zhodnotenie vývoja súčasných vzťahov medzi Severom a Juhom, ako aj vyhliadok na dialóg medzi KĽDR a USA,“ informovala v utorok agentúra KCNA. Kim sa má v rámci zbližovania štátov Kórejského polostrova stretnúť 27. apríla s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom. Kim sa však o konkrétnom stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom nezmienil. Šéf Bieleho domu súhlasil, že historická americko-severokórejská schôdzka by sa mohla konať už v máji. Ponuku sprostredkovala juhokórejská diplomacia, Pchjongjang však svoj záujem Washingtonu stále oficiálne nepotvrdil.

Po viacerých správach o tajných rozhovoroch medzi týmito rivalmi z čias studenej vojny Trump v pondelok novinárom oznámil, že sa chce s Kimom stretnúť v máji alebo júni. „Domnievam sa, že obe strany si vzájomne prejavia veľký rešpekt. Azda sa podarí dosiahnuť dohodu o jadrovom odzbrojení,“ povedal Trump.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia