Jednou vetou

Kim Čong-un položil veniec k vojenskému pamätníku a vrátil sa do vlasti

Príchod Kim Čong-una do Ruska 24. apríla 2019

foto: TASR/AP

Severokórejský vodca Kim Čong-un položil v piatok veniec k pamätníku Vojenskej slávy Pacifickej flotily ruských námorných síl vo Vladivostoku, čím ukončil svoju krátku a všeobecne úspešnú návštevu Ruska, v rámci ktorej absolvoval prvé stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Kim dorazil na ceremóniu do parku pri ústredí Pacifickej flotily s približne dvojhodinovým meškaním, informuje tlačová agentúra AP. Vodca KĽDR sa pri pamätníku poklonil, zatiaľ čo vojenská kapela zahrala niekoľko skladieb vrátane severokórejskej štátnej hymny. Kim následne odcestoval svojím súkromným obrneným vlakom do vlasti.

Putin po štvrtkovom samite s Kimom naznačil, že by mohol zohrať väčšiu úlohu pri prelomení patovej situácie týkajúcej sa nátlaku USA na denuklearizáciu Kórejského polostrova a Kimových požiadaviek na stiahnutie sankcií voči jeho krajine.

Šéf Kremľa dodal, že by bol ochotný poskytnúť USA detaily o svojom rokovaní s Kimom, a indikoval, že Kim je ochotný vzdať sa jadrových zbraní, ale iba vtedy, ak dostane pevné bezpečnostné záruky podporené medzinárodnou dohodou.

Mier a stabilita na Kórejskom polostrove závisia od postoja USA, uviedol Kim Čong-un

 Kim skritizoval Washington za zaujatie „jednostranného postoja v zlej viere“ na februárovom samite, ktorý absolvoval s americkým prezidentom Donaldom Trumpom vo vietnamskom hlavnom meste Hanoj. Severokórejská tlačová agentúra KCNA označila prístup USA za príčinu vzniknutého diplomatického patu.

Kim zároveň Putinovi povedal, že situácia na Kórejskom polostrove dosiahla „kritický bod“ a to, či dôjde k návratu k napätým vzťahom, závisí „výlučne od budúceho postoja Spojených štátov“. Putin vyzdvihol Kimove diplomatické iniciatívy zamerané na stabilizáciu aktuálnej situácie a prijal jeho pozvanie do KĽDR „vo vhodnom čase“.

Ruský prezident po samite odcestoval na dvojdňovú návštevu Číny, kde bude podľa vlastného vyjadrenia informovať tamojšie vedenie o výsledkoch svojho stretnutia so severokórejským vodcom.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi