Jednou vetou

Kim Čong-un prerušil kontakt. Obe Kórey spolu prestali komunikovať

Severokórejský vodca Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Če-in

foto: TASR/AP

Južná Kórea vyjadrila ľútosť nad jednostranným rozhodnutím Severnej Kórey zrušiť medzikórejské rozhovory plánované na stredu a vyzvala Pchjongjang, aby sa čo najskôr vrátil k dialógu. Informovala o tom juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Severokórejská tlačová agentúra KCNA ešte v utorok napísala, že Pchjongjang zrušil rokovania na vysokej úrovni so Soulom a ako dôvod uviedol prebiehajúce spoločné vojenské cvičenie juhokórejských a amerických vzdušných síl. Severná Kórea zároveň pohrozila zrušením summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa s vodcom KĽDR Kim Čong-unom, ktorý sa má podľa plánu konať 12. júna.

Podľa Severnej Kórey spoločné manévre amerických a juhokórejských ozbrojených síl s názvom Maximum Thunder sú nácvikom invázie do Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a provokáciou v čase utužovania medzikórejských vzťahov.

Prečítajte si tiež: Predstavitelia oboch Kóreí vedú rozhovory

Predstavitelia Severnej a Južnej Kórey mali v stredu diskutovať o následných opatreniach v súvislosti s dohodami, ktoré ich lídri uzavreli 27. apríla na historickom medzikórejskom summite. Toto zrušené stredajšie stretnutie sa malo konať na južnej strane pohraničnej dediny Pchanmundžom (tzv. Dedinka prímeria) v demilitarizovanej zóne Kórejského polostrova.

Hovorca juhokórejského ministerstva pre zjednotenie vo vyhlásení ohľadne zrušenia rozhovorov uviedol: „Je to poľutovaniahodné, pretože jednostranný krok Severu odložiť medzikórejské rozhovory na vysokej úrovni z dôvodu každoročných spoločných leteckých cvičení Južnej Kórey a USA nezodpovedá duchu a účelu dohôd dosiahnutých lídrami oboch krajín.“

Čítajte viac: KĽDR pozvala 8 juhokórejských novinárov na likvidáciu jadrovej strelnice

Vo vyhlásení Soulu sa ďalej uvádzalo: „Vláda je stále pevne odhodlaná verne plniť Deklaráciu z Pchanmundžomu a vyzýva Sever, aby sa čo najskôr vrátil k rokovaniam o mieri a prosperite Kórejského polostrova.“ Vyhlásenie sa odvolávalo na dohody dosiahnuté počas summitu z 27. apríla, na ktorom sa zúčastnili lídri oboch krajín – juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia