Jednou vetou

Kim Čong-un: Summit s Trumpom stabilizoval región

Severokórejský vodca Kim Čong-un

Foto: TASR/AP

Severokórejský vodca Kim Čong-un v utorok uviedol, že jeho júnový summit s americkým prezidentom Donaldom Trumpom stabilizoval bezpečnostnú situáciu v regióne.

Vyjadril sa tak počas stretnutia s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom v Pchjongjangu, informovala agentúra AP s odvolaním sa na juhokórejské médiá.

Kim tiež poďakoval Munovi za sprostredkovanie svojho summitu s Trumpom v Singapure. Konštatoval, že sa zlepšili vzťahy medzi oboma Kóreami a medzi Severnou Kóreou a USA.

„Prezident Mun pomohol zorganizovať historické rozhovory medzi Severnou Kóreou a USA,“ dodal Kim Čong-un podľa agentúry Jonhap.

Chcem vedieť viac!

Juhokórejský prezident vyjadril nádej, že summit s Kimom prinesie „ovocie mieru a prosperity“. „Vznikla medzi nami dôvera a priateľstvo, takže si myslím, že všetko pôjde dobre,“ uviedol Mun Če-in.

Výsledok ich utorkových rokovaní zatiaľ nie je známy. Podľa plánu sa mali zamerať na denuklearizáciu Kórejského polostrova, posilnenie vzájomných vzťahov či znižovanie vojenského napätia v regióne.

Juhokórejský prezident priletel do severokórejského hlavného mesta priamo zo Soulu na trojdňovú návštevu. Ide už o jeho tretí tohtoročný summit s vodcom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Čong-unom.

Obchodná vojna pokračuje, vláda Donalda Trumpa ohlásila dodatočné clá na tovar z Číny

Ich rokovania sa začali v sídle ústredného výboru vládnucej Kórejskej strany práce (KSP). Zúčastnili sa nich aj iní poprední predstavitelia oboch Kóreí. Obaja lídri sa stretnú opäť v stredu na druhom kole rokovaní.

To, či usporiadajú tlačovú konferenciu o výsledkoch summitu, bude závisieť od výsledku rozhovorov, uvádza agentúra Jonhap s odvolaním sa na kanceláriu juhokórejského prezidenta.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre