Jednou vetou

Kim Čong-un: Závisí od USA, či bude stretnutie, alebo konfrontácia s jadrovými zbraňami

Severokórejský vodca Kim Čong-un.

Foto: TASR/AP

Vplyvná severokórejská predstaviteľka Čche Son-hui vo štvrtok ostro skritizovala amerického viceprezidenta Mikea Pencea a vyhlásila, že Pchjongjang je pripravený na konfrontáciu s jadrovými zbraňami, ak dialóg s USA zlyhá. Tieto výroky ešte viac prehĺbili pochybnosti, či sa historický summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una 12. júna v Singapure uskutoční. Informácie priniesla americká spravodajská televízia CNN.

Námestníčka ministra zahraničných vecí Čche Son-hui uviedla, že ak budú Spojené štáty pokračovať súčasným spôsobom, navrhne severokórejskému vedeniu, aby zvážilo účasť na plánovanom summite oboch lídrov.

„To, či sa USA s nami stretnú v rokovacej miestnosti alebo v rozhodujúcom boji s jadrovými zbraňami, úplne závisí od rozhodnutia a správania Spojených štátov,“ uviedla námestníčka, ktorej výroky priniesla severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA.

Čítajte viac: Donald Trump naznačil odklad summitu s Kim Čong-unom

Čche Son-hui reagovala na Penceove pondelkové vyjadrenia v interview pre televíziu Fox News, ktoré táto diplomatka označila za „primitívne a hlúpe“.

Pence pre Fox News povedal, že situácia v Severnej Kórei „sa skončí podobne ako v Líbyi, ak Kim Čong-un neuzavrie dohodu“. A varoval Kima, aby sa s Trumpom „nezahrával“.

Diplomatka následne uviedla, že „nedokáže potlačiť prekvapenie, že také primitívne a hlúpe výroky vychádzajú z úst amerického viceprezidenta“.

Prečítajte si tiež: Kladú nám jednostranné podmienky. V takom prípade nemáme o summit záujem, tvrdí Kim Čong-un

Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí súhlasil, že sa vzdá vlastných plánov na vývoj jadrových zbraní. Potom sa jeho režim zrútil a povstalci ho v roku 2011 zabili. Boj týchto povstalcov za zvrhnutie dlhoročného autokrata podporovalo aj NATO, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Vodca Severnej Kórey a americký prezident súhlasili, že sa na budúci mesiac stretnú v Singapure. Avšak Severná Kórea sa už aj predtým vyhrážala zrušením summitu a Trump vyhlásil, že je „veľká šanca“, že stretnutie „12. júna možno nevyjde“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia