Jednou vetou

Kim Čong-un súhlasil s úplnou denuklearizáciou KĽDR

Juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un sadia borovicu na historickom summite v dedine Pchanmundžom ležiacej v demilitarizovanej zóne medzi oboma kórejskými štátmi 27. apríla 2018

foto: TASR/AP

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyjadril v piatok ochotu s ukončením jadrového programu svojej krajiny. Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním sa na spoločné vyhlásenie po jeho stretnutí s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.

aktualizované: 12:44

Lídri sa na summite v pohraničnej dedine Pchanmundžom dohodli na zastavení všetkých „nepriateľských akcií“ medzi oboma stranami v snahe oficiálne ukončiť kórejskú vojnu z rokov 1950-1953 a predložiť mierovú zmluvu.

Vyjadrili ochotu na trilaterálne rozhovory za účasti Spojených štátov alebo na štvorstranný dialóg za účasti Číny s cieľom deklarovať koniec bojov a nahradiť dohodu o prímerí mierovou zmluvou ešte tento rok, píše sa v spoločnom vyhlásení.

„Dvaja lídri slávnostne deklarovali pred 80 miliónmi príslušníkov nášho národa a celým svetom, že už nebude vojna na Kórejskom polostrove a začala sa nová éra mieru“, uviedli vo vyhlásení.

Taktiež sa dohodli na zmene demilitarizovanej zóny medzi Kóreami na „ozajstnú mierovú zónu“. Od 1. mája zastavia hlučné vysielanie propagandistických textov prostredníctvom ampliónov, ktoré sa rozliehalo demilitarizovanou zónou. Taktiež sa dohodli, že už si cez hranice nebudú rozhadzovať propagandistické letáky. V máji by sa mali uskutočniť rozhovory vojenských predstaviteľov, ako ďalej znížiť napätie.

Lídri Severnej a Južnej Kórey sa stretli v demilitarizovanej zóne

„Nie je dôvod, prečo by sme mali proti sebe bojovať – sme jeden národ,“ povedal Kim Čong-un v prejave na summite s Mun Če-inom. Ten plánuje podľa spoločného vyhlásenia navštíviť na jeseň severokórejské hlavné mesto Pchjongjang, kde sa opäť stretne s Kimom.

„Keď tu dnes stojím, vidím, že Južná a Severná Kórea sú tí istí ľudia, rovnaká krv – nemôžu byť oddelení,“ konštatoval severokórejský líder a poznamenal, že trvalo dlhý čas, kým sa obe Kórey takto zišli a „držali sa spolu za ruky“.

Obe Kórey podľa spoločného vyhlásenia potvrdili svoj cieľ dosiahnuť „bezjadrový Kórejský polostrov prostredníctvom úplnej denuklearizácie“. Vo vyhlásení sa však neuvádza, aké nové konkrétne opatrenia Severná Kórea prijme smerom k jadrovému odzbrojeniu, poznamenáva agentúra AP.

Severná a Južná Kórea sa taktiež dohodli na otvorení trvalého komunikačného úradu v severokórejskom meste Kesong a obnovení krátkodobého stretávania sa členov rodín odlúčených po kórejskej vojne.

 

Zasadili v demilitarizovanej zóne symbolický strom

Severokórejský vodca Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Če-in v piatok spoločne zasadili symbolický strom v demilitarizovanej zóne, ktorá od seba oddeľuje ich krajiny. Borovica pochádza z roku 1953, keď bolo po kórejskej vojne podpísané prímerie, informovala stanica CNN.

Každý z lídrov ju posypal hlinou a polial vodou. Kim použil zeminu z hory na juhokórejskom ostrove Čedžu, zatiaľ čo Mun použil pôdu zo severokórejskej hory Pektusan. Voda, ktorou zavlažili strom, bola tiež z územia krajiny toho druhého predstaviteľa. Podľa iných zdrojov išlo v prípade zeminy i vody o zmes z oboch Kóreí.

Juhokórejskí aktivisti pálili na protest proti summitu Kóreí zástavy KĽDR

Nasledovalo odhalenie kamenného pamätníka tejto historickej ceremónie. Pamätník nesie nápis „Na tomto mieste bol zasadený mier a prosperita“. „Dúfam, že rovnako ako táto borovica, aj naše vzťahy budú vždy zelené. Je to nová jar, ktorá zavítala na Sever aj na Juh. Využime túto príležitosť,“ povedal Kim Munovi.
Slávnostné sadenie stromu sa uskutočnilo po spoločnom obede lídrov v rámci prestávky v rokovaniach o jadrovom odzbrojení Kórejského polostrova, ako aj o medzikórejských vzťahoch.

Lídri sa následne spolu prešli po demilitarizovanej zóne, pričom sa zastavili na drevenom moste, kde absolvovali polhodinový rozhovor, vrátili sa do Mierového domu v lokalite Pchanmundžom a pokračovali v rokovaní. Večer ich čaká slávnostná večera, na ktorej bude prítomná i Kimova manželka Ri Sol-džu.

Černobyľ: Miesto, kde to 32 rokov nežije. Takto to tam vyzerá dnes.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia