Jednou vetou

VIDEO: Kim sa pred príchodom do Vietnamu zastavil na cigaretu

Severokórejský líder Kim Čong-un

foto: TASR/AP

Či sa severokórejský vodca Kim Čong-un niekedy skutočne vzdá svojich jadrových ambícií, nie je známe. Rovnako nie je jasné ani to, či niekedy prestane fajčiť. V utorok to vo svojej správe uviedla agentúra AP v súvislosti so zábermi japonskej televízie TBS, na ktorých vidno fajčiara Kima.

Severokórejský vodca sa v utorok nadránom pred východom slnka zastavil na krátku fajčiarsku prestávku na čínskej vlakovej stanici. Stalo sa tak iba niekoľko hodín pred tým, ako pricestoval do Vietnamu na dvojdňový summit s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Obsahom rokovaní bude riešenie patovej situácie v súvislosti so severokórejským jadrovým a raketovým programom.

Vlak s Kim Čong-unom dorazil do Vietnamu, do Hanoja ho dovezú autom

Na krátkom videu si Kim poťahuje z cigarety a debatuje so severokórejskými funkcionármi na vlakovej stanici Nan-ning v Číne. Vedľa Kima stojí žena s krištáľovým popolníkom v ruke. Podľa AP je to pravdepodobne vodcova sestra Kim Jo-džong, ktorá je takisto vplyvnou osobou v krajine.

Kim pricestoval do Vietnamu v utorok ráno miestneho času po takmer 70-hodinovej jazde obrneným olivovozeleným vlakom cez Čínu. Krátko po príchode a slávnostnom privítaní presadol do auta, ktoré ho doviezlo do 170 kilometrov vzdialeného vietnamského hlavného mesta Hanoj, kde na neho už čakali davy priaznivcov. Do hotela Melia v centre vietnamskej metropoly, vyzdobeného americkými a severokórejskými vlajkami, dorazil v utorok krátko pred 11.00 h miestneho času.

Čo prinesie samit Trumpa s Kimom v Hanoji?

Kim Čong-un je prvým severokórejským vodcom, ktorý navštívil Vietnam od roku 1964, keď tam zavítal jeho starý otec Kim Ir-sen.

Severokórejského vodcu Kima často vidieť s cigaretou v ruke, a to i napriek kampani proti fajčeniu, ktorá prebieha v jeho krajine. V roku 2017 zverejnila severokórejská štátna televízia záber fajčiaceho Kima pred jednou z medzikontinentálnych balistických rakiet na kvapalné palivá počas prípravy na odpálenie.

Môže vás zaujímať

Čína prvý raz od januára nezaznamenala žiadne úmrtie na koronavírus