Jednou vetou

Kim súhlasil s demontážou jadrových zariadení, chystá sa do Soulu

Juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un

foto: TASR/AP

Severná Kórea súhlasila s prijatím konkrétnych krokov smerujúcich k denuklearizácii Kórejského polostrova. Po stredajšom rokovaní so severokórejským vodcom Kim Čong-unom v Pchjongjangu to oznámil juhokórejský prezident Mun Če-in.

Ako informovala agentúra Jonhap, Kim a Mun podpísali dohodu týkajúcu sa denuklearizácie Kórejského polostrova.
Na spoločnej tlačovej konferencii, po druhom dni rokovaní, Mun podľa agentúry DPA uviedol, že Kim súhlasil s trvalou demontážou jadrových zariadení v Severnej Kórei za prítomnosti medzinárodných expertov.

„Úplná denuklearizácia je v nie príliš vzdialenej budúcnosti,“ zdôraznil juhokórejský prezident.
Obe krajiny sa dohodli aj na tom, že „odstránia všetky nebezpečenstvá, ktoré by mohli spôsobiť vojny na polostrove„, povedal Mun.

Skeptizmus v Južnej Kórei pred tretím samitom s KĽDR stúpa

Kim zas vyhlásil, že čoskoro sa chystá navštíviť Južnú Kóreu. Agentúra Jonhap taktiež informovala, že ministri obrany oboch krajín podpísali v Pchjongjangu dohodu, ktorá má upevniť výsledok aprílového summitu Kima a Muna – vyvinutie spoločného úsilia o zastavenie „všetkých nepriateľských aktov“ a „prakticky odstrániť nebezpečenstvo vojny“.

Juhokórejský prezident priletel v utorok do severokórejského hlavného mesta priamo zo Soulu na trojdňovú návštevu. Ide už o jeho tretí tohtoročný summit s vodcom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Čong-unom.

Na predošlých summitoch s Munom, ako aj na júnovom stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Singapure vyjadril Kim želanie dosiahnuť úplnú denuklearizáciu Kórejského polostrova.

Môže vás zaujímať

V Istanbule otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom