Jednou vetou

Kiska na stretnutí s rakúskym prezidentom vyzdvihol dobré vzťahy oboch krajín

Andrej Kiska, prezident Slovenskej republiky

foto: TASR

Slovenský prezident Andrej Kiska sa vo štvrtok v obci Weiden am See pri Neziderskom jazere stretol s prezidentom Rakúskej republiky Alexandrom Van der Bellenom. Obaja štátnici sa zúčastnili na spoločnom neformálnom obede a taktiež si vymenili najvyššie štátne vyznamenania ako výraz ocenenia príspevku oboch prezidentov k rozvoju blízkych a priateľských susedských vzťahov.

Rakúsky prezident upozornil na to, že hoci Bratislava a Viedeň nemajú vždy na všetko rovnaký názor – ako napríklad v otázke slovenských jadrových elektrární v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach -, verí, že tak ako vždy nájdu obe krajiny aj v tejto otázke „spoločnú reč“. Celkovo zhodnotil vzťahy Slovenska a Rakúska ako „výborné“.

Kiska vypovedal kvôli údajnému vydieraniu na policajnej NAKA

K osobe slovenského prezidenta uviedol, že ich vzťah bol „od prvého momentu, ako sa stretli, plný úcty, rešpektu a vzájomnej sympatie“, pričom ich oboch spája „vízia spoločnej európskej budúcnosti v rámci Európskej únie“. Van der Bellen tiež povedal, že dúfa, že sa s Kiskom bude mať možnosť stretnúť aj po jeho odchode z funkcie.

Slovenský prezident vyjadril v prvom rade svoju radosť nad tým, že prišiel na rozlúčku do priateľskej krajiny. Z hľadiska dobrých vzťahov oboch štátov vyzdvihol aj ich pozitívny ekonomický dosah pre našu krajinu, keď pripomenul, že približne 2000 firiem z Rakúska investovalo na Slovensku a vytvorilo tu „viac ako 45.000 pracovných miest“.

Zosnulému vojnovému veteránovi M. Píkovi sa poďakovali prezident aj premiér

Kiska následne vyhlásil, že so svojím rakúskym náprotivkom sa rozprávali aj o budúcnosti Európy a Európskej únie, ktorú obaja považujú za „úžasný projekt“.

„Pána prezidenta som aj ubezpečil, že moja nasledovníčka alebo môj nasledovník, ktorý príde na úrad prezidenta, bude proeurópsky, dobrý politik, a ja som veľmi rád, že naša krajina opäť ukázala, že chceme slušné Slovensko a nedovolili sme, aby do druhého kola postúpil extrémista,“ dodal prezident na margo prebiehajúcich prezidentských volieb na Slovensku.

Kiska pred prítomnými novinármi taktiež pripustil existenciu problematických otázok vo vzájomných vzťahoch oboch krajín. Ako príklad uviedol nedávne rozhodnutie Viedne znížiť prídavky na deti pre tých Slovákov, ktorí pracujú v Rakúsku a žijú na Slovensku, ktoré on, ako sám povedal, „nepovažuje za správne“.

A. Kiska podporil kampaň, ktorá bojuje proti predsudkom pri zamestnávaní Rómov

Svoj príhovor však uzavrel konštatovaním, že celkovo sú vzťahy oboch krajín na takej dobrej úrovni, že „nie je pomaly čo vylepšovať“, a pre politikov bude lepšie, ak do nich budú „čím menej zasahovať a budú ich udržiavať na takejto dobrej úrovni“.

Návšteva Rakúska bola súčasťou série rozlúčkových návštev slovenského prezidenta pred skončením jeho mandátu v júni tohto roku.

Môže vás zaujímať

V tejto krajine sú turisti vítaní. Po prílete karanténa platiť nebude