Jednou vetou

Kiska s rakúskym prezidentom diskutoval o V4 a nadštandarných vzťahoch

Rakúsky prezident Alexander Van Der Bellen a slovenský prezident Andrej Kiska sa rozprávajú počas stretnutia 19. februára 2018 vo Viedni

foto: TASR/AP

Upevňovanie veľmi dobrých vzájomných vzťahov a pozícia Vyšehradskej skupiny (V4) a jej vnímanie v Rakúsku boli témy, o ktorých v pondelok rokoval prezident SR Andrej Kiska so svojím rakúskym kolegom Alexandrom Van der Bellenom vo Viedni.

Rakúsky prezident s potešením prijal najvyššieho slovenského predstaviteľa a vyjadril presvedčenie, že vzťahy medzi Rakúskom a Slovenskom sú na veľmi dobrej úrovni. „Vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom sú excelentné… len ťažko sme hľadali témy, ktoré nás môžu rozdeľovať,“ vyhlásil.

Prezidenti Rakúska a SR spustili nové umelecké vlakové spojenie

Kiska s ním súhlasil a priblížil, že počas rokovania sa rozprávali aj na tému Vyšehradskej skupiny a o tom, ako ju vníma Rakúsko. „Osobne som smutný, ak niektorí politici z V4 zneužívajú toto zoskupenie na presadzovanie svojich vlastných vnútropolitických názorov,“ povedal slovenský prezident.

V tejto súvislosti zdôraznil, že „ak niektorá krajina z V4 hľadá nejaký most na prepojenie s Európskou úniou, určite to nie je Slovensko“. Slovensko podľa neho jasne vyjadrilo svoje proatlantické a proeurópske nastavenie. Podľa Van der Bellena je V4 „veľmi dobre zorganizované zoskupenie“, ktoré otázky dokáže riešiť samostatne.

Po rokovaní v Hofburgu sa slovenský prezident presunie na stretnutie s predsedom rakúskeho parlamentu Wolfgangom Sobotkom.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google