Jednou vetou

Kiska sa stretol s Guterresom, ocenil jeho prejav v OSN

Slovenský prezident Andrej Kiska a vpravo generálny tajomník OSN Antonio Guterres počas stretnutia v rámci 73. valného zhromaždenia Organizácie spojených národov (OSN) v New Yorku 26. septembra 2018

foto: TASR/AP

Slovenský prezident Andrej Kiska ocenil prejav generálneho tajomníka Organizácie spojených národov (OSN) Antónia Guterresa na aktuálnom 73. zasadnutí Valného zhromaždenia. Urobil tak na vzájomnom stretnutí po jeho stredajšom (26.9.) vystúpení v OSN.

„Ocenil som jeho vystúpenie, ktoré mal, a to zvlášť body, kde hovoril o klimatických zmenách, ale aj o tom, ako je dôležité myslieť na nové technológie, na to, čo to zmení s pracovnými možnosťami našich ľudí,“ priblížil.

Mayová v OSN: Brexit neznamená rezignáciu na medzinárodnú spoluprácu

Kiska sa v stredu stretol aj s gruzínskym prezidentom Giorgim Margvelašvilim. „Diskutovali sme o aktuálnej situácii, ako sa Gruzínsku darí a bilaterálnej spolupráci,“ ozrejmil. Išlo o jeho druhé stretnutie na prezidentskej úrovni v USA. V utorok rokoval s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.

Po vystúpení v OSN odletel Kiska do Chicaga, kde bude pokračovať vo svojej pracovnej ceste v USA. Navštívi Chicagskú univerzitu, Benediktínsku univerzitu a stretne sa s krajanmi. Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky položí prezident veniec k pamätníku T. G. Masaryka.

Šéf OSN Guterres: Svetu hrozí nezadržateľná klimatická zmena

„Teším sa, že idem na univerzitu, kde pred 100 rokmi prednášal Tomáš Garrigue Masaryk. Masaryka vtedy čakalo na železničnej stanici viac ako 140.000 ľudí a všetci boli nadšení, že je tu možnosť, že vznikne Československo, že je všetko pripravené preto, aby vznikla nová krajina,“ zhrnul.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia