Jednou vetou

Kiska si prevzal Veľkú zlatú medailu Masarykovej univerzity

Prezident SR Andrej Kiska

Foto: TASR

Slovenský prezident Andrej Kiska si v utorok v Brne prevzal Veľkú zlatú medailu Masarykovej univerzity, ktorú mu odovzdal pri príležitosti 100. výročia jej založenia rektor Mikuláš Bek. Slovenský prezident podľa neho prispel k uchovávaniu masarykovskej a štefánikovskej tradície v českej a slovenskej politike.

Kiska vo svojom prejave varoval pred populizmom a šírením nenávisti a nedôvery voči štátu. Informovala o tom spravodajská televízna stanica ČT24.

V Kanade zomrel Jiří Brady – aktér kontroverzie s prezidentom Zemanom

Kiska v aule Právnickej fakulty Masarykovej univerzity vyjadril úctu k hodnotám slobody, demokracie a rešpektovania ľudských práv, ktoré podľa neho univerzita nesie od prvej republiky po súčasnosť. „Prijímam túto medailu s vďakou voči všetkým, ktorí v čase poznačenom sklamaním a zahltenom nenávisťou vyznávajú a praktizujú demokratický étos, bez ktorého by sa tieto hodnoty dávno stratili,“ povedal.

Slovenský prezident ďalej varoval pred populizmom, šírením nenávisti a nedôvery v štát. „Zástancovia demokracie a slobodnej, otvorenej spoločnosti musia byť ostražití. Stačí chvíľa nepozornosti a to, čo demokracii trvalo vybudovať roky, si zlo alebo totalita vezme za noc.“ Kiska zároveň pripomenul, že na škole študuje viac než 5000 Slovákov.

Kiska sa chce stretnúť s ministerkou Sakovou

Rektor taktiež zdôraznil, že slobodný ponovembrový režim nemusí byť samozrejmosťou a že v súčasnosti znova ide o deľbu kontroly a moci v štáte, toleranciu menšinových názorov, slobodu médií a ochotu pomáhať tým, čo to potrebujú.

Kiska podľa Beka nepodľahol ani „šedivému úradníctvu“, ani svojrázu vulgárneho humoru a lacných bonmotov. Dokázal vyvážiť pokoru voči štátnickej úlohe s civilnou ľudskosťou, dodal Bek.

O prezidentské kreslo chce zabojovať zatiaľ 11 kandidátov

Uvedené ocenenie udeľuje druhá najväčšia česká univerzita významným osobnostiam z Česka a zahraničia za ich zásluhy o demokraciu. V minulosti bola Veľká zlatá medaila udelená aj princovi Charlesovi, bývalej ministerke zahraničných vecí Spojených štátov Madelaine Albrightovej či bývalému poľskému prezidentovi Aleksandrovi Kwašniewskému.

V rámci ďalšieho programu absolvuje slovenský prezident prednášku a diskusiu so študentmi na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity a rokovanie s primátorkou Brna. Pracovnú cestu v Česku zakončí Kiska vo vile Tugendhat otvorením výstavy k filmu „Sklenená izba“, ktorý sa nakrúcal v jej priestoroch.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia