Jednou vetou

Kiska v Paríži: Prvú svetovú vojnu zapríčinili nacionalizmus a túžba politikov po moci

Prezident SR Andrej Kiska

Foto: TASR

Slovenský prezident Andrej Kiska, ktorý sa v nedeľu v Paríži zúčastnil na oslavách 100. výročia skončenia prvej svetovej vojny, odsúdil príčiny konfliktu, za ktoré označil silný nacionalizmus, aroganciu niektorých svetových politikov a ich túžbu po nových územiach a väčšej moci. Pripomínanie si takýchto udalostí má podľa neho slúžiť predovšetkým ako poučenie.

„Bolo to možno aj krátkozrakosťou, keď si mysleli, že keď sa začne takýto konflikt, skončí sa do niekoľkých mesiacov,“ zauvažoval Kiska. Pripomenul, že štvorročná vojna si napokon vyžiadala životy viac než desiatich miliónov ľudí, z toho viac ako 70.000 na Slovensku, a okrem toho zanechala za sebou tisícky vdov a sirôt.

„Pre mňa bolo veľmi príjemným momentom, keď som videl, ako svetoví lídri sedia za jedným stolom,“ zdôraznil slovenský prezident, ktorý sa po poludňajšej ceremónii pri Víťaznom oblúku v Paríži zúčastnil na slávnostnom obede s desiatkami ďalších prezidentov a predsedov vlád.

Merkelová varovala v Paríži pred zmýšľaním s „klapkami na očiach“

Obed podával francúzsky prezident Emmanuel Macron a za stolom sedeli napríklad aj americký prezident Donald Trump, ruský prezident Vladimir Putin či nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorej krajina bola v prvej svetovej vojne medzi porazenými.

„Všetci sme diskutovali, rozoberali, čo sa deje vo svete – a tak to má byť,“ povedal Kiska s tým, že práve toto považuje za cestu k predchádzaniu podobným konfliktom.

Macron otvoril Parížske mierové fórum

Začiatok osláv v Paríži, symbolicky naplánovaných na 11. hodinu, keď pred 100 rokmi 11. novembra vstúpilo do platnosti prímerie medzi štátmi Dohody a Nemeckom, v daždivom počasí o niekoľko minút zdržal incident s obnaženou aktivistkou, ktorá zastavila Trumpovu kolónu na Elyzejských poliach.

Podujatie sa nieslo v znamení čítania svedectiev priamych účastníkov udalostí na západnom fronte spred 100 rokov či premietania dobových fotografií na veľkoplošnej obrazovke v sprievode živých hudobných vystúpení. V súbore European Union Youth Orchestra účinkoval aj slovenský violončelista Šimon Tuszka.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia